Uzmanības centrā ASV dolārs un ceturkšņa rezultāti

Aprīlis 01, 2019 16:24

Īsumā par jaunumiem vietnē youtube:

Pozitīva nedēļa ASV dolāram

Pagājušajā nedēļā uzmanības centrā joprojām ASV dolārs, jo tā vērtība neatlaidīgi palielinājās un sasniedza sešu mēnešu augstāko līmeni, kas norāda uz to, ka pozitīvu ekonomisko un politisko jaunumu trūkums NAV ietekmējis investorus un tie turpina pirkt ASV dolāru.

Pasaules lielākajā ekonomikā bija ļoti maz jaunu ekonomisko paziņojumu, bet starp svarīgākajiem noteikti ir patērētāju uzticības indekss, kurš noslīdēja līdz 18 mēnešu zemākajai atzīmei - 124.1 punkts. Šis rādītājs ir svarīgs, jo ASV iekšzemes patēriņš veido aptuveni 70% ASV ekonomikas. Turklāt, publicētie nekustamā īpašuma tirgus dati - pārdošanā esošu māju skaits - samazinājās par 4.9%, salīdzinot ar to pašu periodu iepriekšējā gadā, kā arī tā bija 14. reize pēc kārtas, kad rādītājs samazinās, kas norāda uz to, ka noskaņojums valstī joprojām saglabājas negatīvs. Bezdarbnieka pabalsta pieprasījumu skaits pagājušajā nedēļā samazinājās līdz 211 tūkstošiem.

Negatīvs noskaņojums dominēja arī Eiropas galvenajā pārī - EUR/USD -, kura vērtība samazinājās līdz 20 mēnešu zemākajai atzīmei. Ekonomiskie dati investoriem nesniedza iemeslus pirkt eiro, tāpēc lejupejošs trends saglabājās. Rūpniecības noskaņojuma indekss samazinājās un pirmo reizi kopš 2016. gada novembra uzrādīja negatīvu vērtību -1.7 punkti. Patērētāju pārliecības indekss saglabājās negatīvs -7.4 punkti un neuzrāda labvēlīgas izmaiņas. Tika izziņoti arī provizoriskie Vācijas inflācijas dati - 1.3% gadā. EUR/USD noslēdza tirdzniecības nedēļu ar 0.7% cenas kritumu.

Svarīgākajā Āzijas pārī - USD?JPY - cenas izmaiņas bija minimālas, bet vērstas uz augšu, lai gan pāris saglabāja pozīciju zem 200 dienu slīdošā vidējā. Kā jau iepriekš minējām, ekonomisko datu pagājušajā nedēļā bija maz - uzzinājām tikai jaunus pamatinflācijas rādītājus, kuri uzrādīja 0.4% gada laikā. USD/JPY noslēdza tirdzniecības nedēļu ar +0.8%.

Lielbritānijā joprojām valda politiskais haoss ap "Brexit", kur parlaments trešo reizi nobalsoja pret izstāšanās piedāvājumu no ES. Vēlāk tika noraidīta arī "Brexit" atcelšana un arī izstāšanās bez vienošanās. Pēdējais izstāšanās termiņš ir 12. aprīlis, tāpēc sagaidāms augsts cenu svārstīgums valūtu pāros ar Lielbritānijas mārciņu. GBP/USD noslēdz tirdzniecības nedēļu ar 1.3% cenas kritumu.

Šī nedēļa būs pilna ar svarīgām ekonomikas ziņām, jau nedēļas sākumā. Pirmdien tirgus dalībnieki varēs iegūt priekšstatu par Dienvidkorejas eksporta apjomiem un pasaules galveno ekonomiku iepirkumu vadītāju indeksu. Otrdien vērosim ASV ražošanas pasūtījumu datus, savukārt trešdien tiks paziņoti Eiropas mazumtirdzniecības dati. Ceturtdien Eiropas Centrālā banka publicēs monetārās politikas pārskatu un piektdien tiks paziņoti svarīgākie ASV nodarbinātības dati jeb NFP.

Pēc Admiral Markets tirgus noskaņojuma datiem, EUR/USD garās pozīcijas tur 80% investoru (+19 procentpunkti, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu). Galvenajā Āzijas pārī USD/JPY garās pozīcijas tur 32% investoru (+36 procentpunkti, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu), savukārt 63% investoru sagaida cenas pieaugumu GBP/USD pārī (+27 procentpunkti, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu). Šādi tirgus dati ir pretrunīgs indikators, tāpēc visdrīzāk, ka USD/JPY vērtība var palielināties, bet EUR/USD un GBP/USD valūtas kursi samazināties. Pozīciju datu analīzei vienmēr vajadzētu būt saistītai ar fundamentālām prognozēm un tehnisko analīzi.

Avoti: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com

Ceturkšņa beigas akciju tirgos bija mierīgas

Pagājušajā nedēļā akciju tirgū valdīja miers un galveno indeksu cena konsolidējās, tuvojoties ceturkšņa beigām. Svarīgu ekonomisko vai politisko ziņu nebija, tāpēc investori ir novērtējuši ceturkšņa rezultātus, kurus uzskata par īpaši pozitīviem. Ņemot vērā globālo akciju tirgu, šis bija labākais ceturksnis kopš 2012. gada, bet ja ņem vērā ASV akciju tirgu, tad tik labi rezultāti tika uzrādīti tikai 2009. gadā. S&P 500 indekss uzrādīja labāko sniegumu kopš 1998. gada un tā vērtība 2019. gada pirmajā ceturksnī pieauga par 12.9%.

Starp galvenajiem ASV indeksiem lielākais nedēļas vērtības pieaugums bija DJI (1.7%), bet zemākais bija Nasdaq (1.1%). Galvenā indeksa S&P 500 vērtība palielinājās par 1.2% līdz 2830 punktu atzīmei un lielāko nedēļas laiku tirdzniecība notika ap 2800 punktu pretestības līmeni. Kopumā akciju tirgu vērtība pirmajā ceturksnī ir būtiski paaugstinājusies, lai gan šo tendenci neatbalsta ne ekonomiskie dati, ne situācija obligāciju tirgū, tāpēc investoriem jābūt īpaši uzmanīgiem ar riska aprēķinu, pērkot vai pārdodot akcijas.

Ķīnas galvenā akciju indeksa Shanghai Composite vērtība nedēļas laikā ir mazliet samazinājusies - par 0.4%. Pirmajā ceturksnī, kas indeksa cena pieauga par 24%, indekss uzrādīja vienu no labākajiem rezultātiem lielāko pasaules ekonomiku starpā. Ekonomikas datu klāstā bija ražošanas sektora iepirkumu vadītāju indekss, kura dati palielinājās no 49.2 līdz 50.5 punktiem. Šis indeksa rezultāts liecina par nedaudz labāku noskaņojumu ražošanas sektora uzņēmumu starpā.

ASV obligāciju tirgū atšķirība starp 2 un 10 gadu obligāciju ienesīgumu saglabājās nemainīga - ap 0.14%. Tomēr kopējā obligāciju līkne turpināja virzīties uz leju, kas liecina par pieaugošu investoru interesi par drošākiem aktīviem. Pagājušajā nedēļā ienesīguma atšķirība starp 3 un 10 gadu obligācijām saglabājās negatīva un tikai piektdienā kļuva pozitīva. Šobrīd, iespējams, tā ir tirgū visvairāk apspriestā tēma, jo pēdējo 50 gadu laikā, inversa ienesīguma līkne ir precīzi prognozējusi ekonomikās krīzes.

Preču tirgū noskaņojums bija diezgan mierīgs. WTI tipa jēlnaftas cena otrdien pieauga par 2.0% līdz 60.2$ par vienu barelu. Metālu segmentā vara cena pieauga par 3.4%, alumīnija cena par 1.3%, savukārt dzelzs rūdas cena palielinājās par 1.3%, no 84 līdz 84 ASV dolāriem par tonnu. Starp dažādām nozarēm vislabākos rezultātus uzrādīja rūpniecības sektors, kura vērtība palielinājās par 2.6%. Arī pakalpojumu un patēriņa preču sektori uzrādīja labus rezultātus, attiecīgi 1.8% un 1.6%. Vissliktākie rādītāji bija komunālo pakalpojumu uzņēmumiem, kuru vērtība samazinājās par 0.3% un tehnoloģiju nozarei, kuras vērtība palielinājās tikai par 0.1%.

Pagājušajā nedēļā daudz uzmanības tika pievērsts Lyft sākotnējam publiskajam piedāvājumam SPP jeb IPO, kura laikā kompānija piedāvāja 32.5 miljonus akciju un pārdeva tās par 74$. Ar šo cenu uzņēmuma aktuālā vērtība ir 24 miljardi ASV dolāru. Interesanti, ka pirmās tirdzniecības sesijas laikā akciju cena palielinājās par 20% līdz 88$ un vēlāk tomēr samazinājās, tirdzniecības dienas noslēdzoties pie 78.3$ atzīmes.

Tirgū ir daudz diskutēts par Lyft finanšu rezultātiem, kas nedod iemeslu tik augstam vērtējumam. 2018. gadā Lyft cieta 1$ miljarda zaudējumus, salīdzinot ar 2017. gada zaudējumiem - 700$ miljoni – tie ir tikai palielinājušies. Lai gan uzņēmuma izaugsme ir īpaši strauja un tas ir pieaudzis par 70% 2018. gadā, lielāks izmērs nenodrošina iespējas optimizēt izmaksas un palielināt rentabilitāti. Tirgus analītiķi prognozē, ka, ja izmaksas paliktu nemainīgais un uzņēmums turpinātu tik strauju izaugsmi, rentabilitāte kļūtu pozitīva tikai 2021. gadā. Citi tirgus dalībnieki ir vēl piezemētāki, pieņemot, ka uzņēmums vēl vismaz 5 gadus nebūs rentabls.

Interesanti arī tas, ka Lyft ir viens no tirgus līderiem, bet pārsvarā koncentrēts ASV, kur tam pieder aptuveni 30% tirgus. Atlikusī tirgus daļa pieder Uber, kas paziņojis, ka gatavo dokumentus priekš SPP (IPO) un akcijas varētu tikt izlaistais publiskai apgrozībai tuvākajos mēnešos. Tiek spriests, ka Uber vērtība SPP brīdī būs aptuveni 120$ miljardi, lai gan uzņēmums katru gadu strādā ar zaudējumiem.

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.