Saspīlējums ASV un Ķīnas attiecībās

Maijs 20, 2019 10:12

Īsuma par jaunumiem vietnē youtube:

ASV dolāra vērtība pieauga, saglabājoties negatīvam sentimentam

Pagājušajā nedēļā finanšu tirgos valdīja nenoteiktība. Galvenais iemesls - saspīlējums ASV un Ķīnas sarunās par tirdzniecības līgumu. Pirms vairāk kā nedēļas ASV palielināja tarifus precēm no Ķīnas, kas izprovocēja atbildi no pasaulē otrās lielākās ekonomikas (pēc izmēra). Pirmdien Ķīna publiski paziņoja par 25% tarifiem precēm no ASV, kuru gada tirdzniecības apjoms pārsniedz 60 miljardus ASV dolāru. Abu valstu lēmums saspīlēt attiecības ar papildu tarifiem neattaisnoja investoru cerības un "drošo" aktīvu cenas ir pieaugušas, tajā skaitā arī ASV dolāra, kura vērtība nedēļas laikā neatlaidīgi palielinājās.

Ekonomiskie dati ASV liecina par pastāvīgu izaugsmes palēnināšanos, lai gan ziņu publikācijas bija saskaņā ar tirgus dalībnieku prognozēm. Lielākā uzmanība tika pievērsta mazumtirdzniecības apjomiem, kuri uzrādīja 3,1% pieaugumu gada laikā. Rūpnieciskās ražošana apjomi ir palielinājušies par 0,9% gada laikā, kas ir būtiski mazāk nekā pēdējo gadu rezultāts - 3-4%. Nekustamo īpašumu tirgū tika paziņots jaunu projektu indikatora rezultāts - septītais negatīvais mēnesis pēc kārtas, kas nozīmē, ka tirgū saglabājas negatīvs noskaņojums un neatgriežas aktivitāte. Pagājušajā nedēļā bezdarbnieku pabalsta pieteikumu skaits samazinājās līdz 212 tūkstošiem un vismaz darba tirgus neuzrādīja negatīvas tendences.

Galvenais valūtu pāris - EUR/USD - visu nedēļu uzrādīja pastāvīgu vērtības lejupslīdi. Lai gan Eiropas ekonomiskie rādītāji saglabājās vāji, pie spēcīgā trenda pārī vainojama samazināta tirgus riska apetīte. Rūpnieciskās ražošanas apjomi samazinājās par 0,6% martā un ZEW ekonomikas indekss noslīdēja atpakaļ negatīvā teritorijā, attiecīgi -2,1 Vācija un -1,6 Eiropā. Kā liecina provizoriskie dati, pirmajā ceturksnī Vācijas ekonomika uzrādīja 0,6% izaugsmi, bet Eiropas ekonomika 1,2% izaugsmi gada laikā. Inflācija Eiropā minimāli pieauga līdz 1,7% atzīmei gada laikā. Kopumā dati liecina, ka apstrādes rūpniecības nozare lielākajās ekonomikās saskaras ar grūtībām un tas varētu norādīt par ilgtermiņa IKP lejupslīdi. EUR/USD tirdzniecības nedēļu noslēdza 0,7% zemāk.

Svarīgākā Āzijas valūtu pāra - USD/JPY - vērtība nedēļas sākuma būtiski samazinājās, kad tika paziņots, ka Ķīna palielinās tarifus, lai gan pārējās dienās zaudētais tika atgūts. Ekonomisko datu nebija daudz - Japānas banku aizdevumi gada laikā pieauga par 2,4% un naudas piedāvājums tirgū pieauga par 2,6% gada laikā. Abi rādītāji liecina, ka valstī pastāvīgi pieaug likviditāte, kas atvieglo apstākļus ekonomikas ekspansijai. USD/JPY tirdzniecības nedēļu noslēdza 0,1% augstāk.

Lielbritānijas mārciņa pagājušajā nedēļā uzrādīja vienu no sliktākajiem rezultātiem, salīdzinot ar attīstīto valstu valūtām. Lai gan ekonomisko datu nebija daudz, negatīvo noskaņojumu pastiprināja jaunumi no politiķiem. Tika paziņots, ka "Brexit" sarunas starp konservatīvajiem un leiboristiem nebija veiksmīgas un tika pārtrauktas. Nedēļas beigās izskanēja jaunumi, ka premjerministre Terēza Meja jūnijā, iespējams, atkāpsies no amata. Šādi jaunumi un "Brexit", kas nonācis strupceļā, pamudināja investorus pārdot mārciņu, kas nokrita līdz 4 mēnešu zemākajam līmenim. GBP/USD tirdzniecības nedēļu noslēdz 2,3% zemāk.

Šī nedēļa iesāksies ar jaunumiem no Japānas - 1. ceturkšņa ekonomiskās izaugsmes rādītāji. Otrdiena būs salīdzinoši mierīga, jo ieplānoti tikai jaunumi no ASV nekustamo īpašumu tirgus. Trešdien gaidāmi Japānas starptautiskās tirdzniecības rādītāji, kā arī Lielbritānijas inflācijas dati. Ceturtdien tiks paziņoti dažādi provizoriskie ražošanas PMI. Piektdien tiks publicēti Lielbritānijas mazumtirdzniecības rādītāji un ASV ražošanas nozares pasūtījumu apjoms.

Akciju tirgū saglabājās korekcijas noskaņojums

Pagājušajā nedēļa akciju tirgū saglabājās negatīvs sentiments, palielinoties neziņai par starptautiskās tirdzniecības noteikumiem abu lielāko ekonomiku starpā, kas atturēja investorus no risku palielināšanas. Ķīna pirmdien paziņoja, ka ASV lēmumam palielināt tarifus būs ilgtermiņa negatīva ietekme uz globālo ekonomiku. Izskanēja arī dažādas spekulācijas par turpmākām tirdzniecības sarunām - Ķīnas pārstāvji paziņoja, ka viņi nevēlas turpināt debates ar ASV, kas visu laiku palielina spriedzi. Tas veicināja arī negatīvu noskaņojumu akciju tirgū.

ASV akciju tirgus indeksi vērtība pagājušā samazinājās - sliktāko rezultātu uzrādīja Nasdaq Composite, jo tā vērtība noslīdēja 1,3% zemāk un relatīvi labākais rezultāts bija Dow 30, kas uzrādīja tikai 0,7% lejupslīdi. Galvenā akciju indeksa S&P 500 vērtība samazinājās par 0,8% līdz 2860 punktiem. Importa tarifu palielināšana atstās negatīvu iespaidu uz tirdzniecības apjomiem starp dažādām valstīm un ekonomikām, kas ražo un eksportē preces. Plaši tiek diskutēts, ka starptautiskās tirdzniecības apjomi būtiski samazinās, un galvenokārt tiek vainots saspīlējums ASV un Ķīnas attiecībās, ka arī ekonomiskās aktivitātes palēnināšanās.

Kamēr nav skaidrības par tirdzniecības sarunu iznākumu, riskantu aktīvu cenu pieaugums var tikt aizkavēts, kā arī šādi aktīvi var pārsteigt investorus ar korekciju pēc turpmākiem jaunumiem un baumām. Ķīnas akciju tirgus indekss Shanghai Composite uzrādīja 1,9% lejupslīdi. Ekonomiskie dati liecināja par būtisku palēnināšanos galvenajos rādītājos - investīciju apjomi pieauga par 6,1% gada laikā, rūpnieciskā ražošana tikai par 5,4%, salīdzinot ar 8,4% pagājušajā mēnesī un mazumtirdzniecības apjomi pieauga par 7,2%. Kopumā rādītāji bija negatīvi un investoriem būtu jāpievērš uzmanība Ķīnas ekonomikas palēnināšanās tendencēm, jo tieši Ķīnas ekonomiskā izaugsme bija viens no galvenajiem faktoriem, kas izraisīja pasaules izaugsmi.

ASV obligāciju ienesīguma atšķirība starp 2 un 10 gadu obligācijām saglabājās 0,18% līmenī. Visu termiņu obligāciju ienesīgums samazinājās, kas liecina, ka investori joprojām ir aktīvi. Drošu aktīvu pircēji meklē aktīvu klases, kas pasargātu no iespējamā vērtības lejupslīdes riska.

Preču tirgū noskaņojums bija neskaidrs. WTI tipa jēlnaftas cena pēc 3 nedēļu lejupslīdes pieauga par 1,7% līdz 62,7$ par barelu, bet metālu tirgū vara cena samazinājās par 1,6%, alumīnija vērtība pieauga par 3% un arī dzelzsrūdas vērtība pieauga līdz 96$/t.

Visās nozarēs bija vērojamas negatīvas tendences. Tā kā tirgū saglabājās negatīvs sentiments, labāko rezultātu uzrādīja komunālo pakalpojumu uzņēmumi, kuru vērtība samazinājās tikai par 0,1%. Tikmēr vissliktākie rādītāji bija ražošanas un finanšu uzņēmumiem, kuru vērtības samazinājās par attiecīgi 2% un 1,6%.

Pagājušajā nedēļā liela uzmanība tika pievērsta lielākajam ASV mazumtirdzniecības uzņēmumam Walmart, kas paziņoja 2019. gada 1. ceturkšņa finanšu rezultātus. Uzņēmuma ir vairāk kā 11 tūkstoši veikalu, no kuriem puse atrodas ASV, bet otra puse citās valstīs, piemēram, Meksikā, Kanādā, Lielbritānijā un citās. Uzņēmums nodarbina 2,2 miljonus cilvēku. Interesanti, ka Walmart aktīvi paplašina savus tiešsaistes tirdzniecības apjomus, lai konkurētu ar lieliem tirgus spēlētājiem, piemēram, Amazon. Walmart uzrādīja 123,9 miljardu ASV dolāru ieņēmumus pirmajā ceturksnī, kas mazliet atpalika no ekspertu prognozēm - 125 miljardi. Ieņēmumi gada laikā pieauga par 1%, lai gan daļu pieauguma "apslāpēja" dārgāks ASV dolārs un bez valūtu kursa izmaiņām ieņēmumi būtu pieaugušu par 2,5%. Koriģētā peļņa vienu akciju bija 1,13$ un pārsniedzu ekspertu prognozes - 1,02$.

Negatīvo faktoru vidū bija nedaudz zemāka darbības peļņa un viens no galvenajiem izskaidrojumiem ir pieaugošas darbaspēka izmaksas. Interesanti, ka uzņēmuma CFO minēja, ka tirdzniecības tarifi starp ASV un Ķīnu visticamāk ietekmēs cenas Walmart veikalos - daži preču segmenti saskarsies ar neizbēgamu cenas palielināšanos. Pēc finanšu rezultātu paziņošanas Walmart akciju cena pieauga par 2% un pēdējo 12 mēnešu laikā tā ir pieaugusi par 20%. Svarīgi pieminēt, ka uzņēmums ir dividenžu aristokrāts, kas izmaksā stabilas un pieaugušais dividendes ar šī brīža gada ienesīgumu 2,1% līmenī.

Avots: bloomberg.com, investing.com, reuters.com

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.