Nedēļas jaunumi - 11.02.2019.

Februāris 11, 2019 12:48

Pieaugošās neskaidrības pamudinājušas investorus iegādāties ASV dolārus

Pagājušajā nedēļā mainījās finanšu tirgu noskaņojums. Investori rūpīgāk izvērtēja riskantāku aktīvu iegādi un vairāk pievērsās ASV dolāra pirkšanai. Šīs pārmaiņas veicināja vāji ekonomiskie rādītāji no lielākajām ekonomikām, centrālo banku novirzīšanās no ierobežojošas monetārās politikas un sliktas ziņas par ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunām.

Interesanti, ka pēdējā mēneša laikā vairums centrālo banku ir mainījušas savu toni. Vēl nesen tās bija agresīvas un sliecās uz ierobežojošu monetāro politiku, bet šobrīd monetārā politika atkal kļūst ekspansīva. Šī pārmaiņa daudziem ir pēkšņa un negaidīta, un vērts atzīmēt, ka dažas centrālās bankas jau rīkojas - Austrālijas Centrālā banka samazināja procentu likmes, lai gan pirms dažām dienām preses konferencē paziņoja, ka samazinās monetārās politikas perspektīvu no saspringtas uz neitrālu, kas neliecina par turpmāku procentlikmju samazināšanu. Eiropas Centrālā banka samazināja ekonomiskās izaugsmes prognozes no 1.7% uz 1.2%, kas nozīmē, ka procentlikmju paaugstināšana šogad nav gaidāma.

ASV netika paziņoti svarīgi dati. Interesanti, ka "Redbook" indekss, kas mēra mazumtirdzniecības apjomus, pēdējos mēnešos ir samazinājies. Šis indekss novērtē ikgadējās izmaiņas nozīmīgākajos veikalos, un aptver 9000 tirdzniecības vietas. Pēdējās 2018. gada nedēļas bija labākās, kad gada izaugsme sasniedza 9%. Tikmēr pagājušās nedēļas rezultāts bija 5,7%, un pēdējos mēnešos tas ir stabili samazinājies. Patēriņa samazināšanās var būtiski ietekmēt ekonomiku, jo iekšzemes mazumtirdzniecība veido aptuveni 70% no valsts ekonomikas. Tāpat tika publicēti arī dat par jauniem bezdarbniekiem, kas bija 234 tūkstoši. Pēdējos mēnešos ir pieaudzis bezdarbs, tāpēc ir svarīgi sekot, vai tas kļūs par tendenci un norādīs uz pārmaiņām darba tirgū, kas līdz šim bija spēcīgs.

Galvenais valūtu pāris EURUSD atspoguļoja ASV dolāra kursa izmaiņas, ko izraisīja pieaugošais "drošo" aktīvu pieprasījums un turpmāka Eiropas ekonomikas datu pasliktināšanās. Eiropas mazumtirdzniecības gada izaugsme ir palēninājusies līdz 0,8%. Vācijas ražošanas pasūtījumu apjoms samazinājās par -7,0% salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu un rūpnieciskā ražošana samazinājās par -3,9%. Spānija visvairāk pārsteigusi investorus, jo ražošanas apjomi samazinājušies -6,2% gadā. Kopumā Eiropas rūpniecības noskaņojums joprojām ir vājš, un ir iespējams, ka tas var, iespaidot arī citas nozares. EURUSD beidza tirdzniecības nedēļu ar 1.2% kritumu.

Nozīmīgākais Āzijas pāris USDJPY bija diezgan mierīgs un tirgošanās notika šaurā diapazonā starp 109,5 un 110,0 līmeņiem. Japānā tika publicētas mājsaimniecību patēriņa izmaiņas, un tās pieauga tikai par 0,1% gadā, kas liecina, ka valsts iedzīvotāji nevēlas tērēt vairāk, lai gan algas pieauga par 1,8% gadā. Tirdzniecības nedēļa noslēdzās ar 0.2% pieaugumu valūtas kursā.

Lielbritānijas mārciņas vērtība samazinājās, bet neskaidrība attiecībā uz "Brexit" turpinājās. Šonedēļ, trešdien, Terēze Meja parlamentā iepazīstinās ar pēdējo nedēļu sarunu rezultātiem ar Eiropas Savienību. Ja progress sarunās nebūs redzams, visticamāk, Parlaments aktīvi piedalīsies "Brexit" sarunās. Citas svarīgas ziņas bija no Lielbritānijas centrālās bankas, kas nemainīja procentlikmi un samazināja izaugsmes prognozi no 1,7% līdz 1,2%. Šie notikumi ir sarūgtinājuši investorus visvairāk, un nebija citu svarīgu ekonomisko ziņu, tāpēc GBPUSD ir noslēdzis tirdzniecības nedēļu ar 1.1% kritumu.

Šī nedēļa sāksies ar datiem no Ķīnas - tiiks paziņoti jaunu aizdevumu apjomi, kas palīdz investoriem saprast, kā mainās finanšu tirgus likviditāte valstī. Vēlāk tiks paziņoti Lielbritānijas provizoriskās ekonomiskās izaugsmes rezultāti, kā arī tiks publiskoti rūpnieciskās ražošanas rezultāti. Otrdien nav plānoti nekādi svarīgi jaunumi. Trešdien tirgus dalībniekus gaidīs Lielbritānijas un ASV inflācijas dati. Ceturtdien Japānā, Eiropā un Vācijā paziņos izaugsmes rezultātus, kā arī ASV mazumtirdzniecības izmaiņas. Piektdien tiks paziņoti Ķīnas inflācijas un eksporta rādītāji, kā arī tiks publicēti Lielbritānijas mazumtirdzniecības rādītāji.

Saskaņā ar Admiral Markets tirgus noskaņojuma datiem EURUSD garās pozīcijas atvēruši 87% investori (+52 procentpunkti, salīdzinot ar pagājušās nedēļas datiem). Galvenajā Āzijas pārī USDJPY 41% investoru ir atvēruši garās pozīcijas (-1 procentpunkts). GBPUSD pārī 67% investoru sagaida izaugsmi (+18 procentpunkti). Šāda veida tirgus datus interpretē kā pretrunīgu rādītāju, tāpēc, visticamāk, gaidāma cenas lejupslīde visiem trim pāriem.

Akciju tirgus korekcija un starptautiskā tirdzniecība

Nedēļas sākumā tirgū turpinājās pozitīvs noskaņojums un izaugsmes tendence, kas dominēja pēdējā mēneša laikā. Tomēr nedēļas vidū parādījās ziņas, ka ASV un Ķīnas sarunas par starptautisko tirdzniecību negāja tik gludi, kā bija cerēts, un akciju cenas sāka krist.

Prezidents Donalds Tramps komentārā par sarunām ar Ķīnu norādīja, ka šomēnes neplāno tikšanos ar valsts prezidentu. Šis komentārs veicināja neskaidrību investoru vidū, ka sarunas nenotiek tik raiti, kā tika gaidīts. Īsais pamiers, par kuru puses vienojās decembra sākumā, beidzas 1. martā, un tarifi importam no Ķīnas uz ASV ar ikgadējo tirdzniecības vērtību 200 miljardu USD apmērā pieaugs no 10% līdz 25%. Ja šāds scenārijs apstiprinātos, Ķīnas ekonomika piedzīvotu ievērojamu palēnināšanos, jo ASV ir lielākais eksporta tirgus un 2017. gadā no Ķīnas uz ASV tika eksportētas preces 505 miljardu ASV dolāru vērtībā.

Galvenie ASV indeksi atspoguļoja minimālu vērtības pieaugumu. Labāko sniegumu uzrādīja NASDAQ Composite, kas pagājušās nedēļas tirdzniecības laikā pieauga par 0,47%. S&P500 pieauga tikai par 0,1%, un tas saglabājās 2700 punktu līmenī. Kā jau tika prognozēts, indeksa izaugsmi palēnināja 200 dienu slīdošais vidējais (moving average), kas veidoja pretestības līmeni. Investoriem ir svarīgi sekot līdzi, vai cena spēs izlauzties virs šī līmeņa - tas varētu liecināt par turpmāku cenas pieaugumu.

Pagājušajā nedēļā Ķīnā svinēja jauno gadu, tāpēc finanšu tirgi bija slēgti. Turklāt netika paziņoti arī ekonomikas dati.

ASV obligāciju tirgus starpība starp 2 un 10 gadu obligācijām saglabājās relatīvi stabila - 0,16% līmenī. Kopējā obligāciju ienesīguma līkne turpināja virzīties uz leju, kas norāda, ka pēdējo nedēļu laikā investori ir īpaši konservatīvi un nesteidz ieguldīt riskantos aktīvos. Pastāv daudzi neparedzēti riski – tirdzniecības karš, ekonomikas lejupslīde, valdības slēgšana, Ķīnas problēmas, kā arī citas problēmas – tāpēc arī investori iegādājas drošus aktīvus, kuru vērtībai būtu jāpalielinās, ja kāds no šiem riskiem īstenotos.

Preču tirgū noskaņojums bija neskaidrs. WTI jēlnaftas cena kritās par 4,6% līdz 52,6$ par barelu. Nebija svarīgu ziņu, kas veicinātu cenu samazināšanos, un naftas cenu korekcijas atspoguļoja kopējo riska apetītes samazināšanos investoru vidū. Metālu segmentā noskaņojums bija labāks – vara cena pieauga par 1,4%, alumīnija cena pieauga par 0,7%, un dzelzs rūdas novērtējums pieauga no 85$ līdz 91$ par vienu tonnu. Dabas katastrofa Brazīlijā ietekmē dzelzs rūdas piegādes, tāpēc cena ievērojami pieaug.

Uzņēmējdarbības nozaru rezultāti bija atšķirīgi. Pozitīvas pārmaiņas novēroja komunālo pakalpojumu, ražošanas un tehnoloģiju uzņēmumi, kuru vērtība attiecīgi palielinājās par 1,1%, 1,0% un 0,6%. Vissliktākie rādītāji bija preču uzņēmumiem, kuru vērtība samazinājās par -2,3%, bet finanšu kompānijām, kas samazinājās par -0,8%.

Pagājušajā nedēļā finanšu rezultātus paziņoja Vācijas autorūpniecības gigants "Daimler". Šis uzņēmums ražo Mercedes-Benz automašīnas, autobusus, kravas automašīnas, un tai ir finanšu nodaļa, kas finansē transportlīdzekļus, ko pērk Daimler klienti. Uzņēmumam 2018. gads bija neskaidrs: pārdoto transportlīdzekļu apjoms palielinājās par 2,4%, taču ieņēmumi un neto ienākumi samazinājās. Mercedes-Benz pasažieru pārvadājumu pārdošanas apjoms nepalielinājās un saglabājās stabils, un kravas automašīnu segments rādīja labāko sniegumu - pieauga par 10% gadā.

Daimler ieņēmumi pēdējā 2018. gada ceturksnī bija 53$ miljardi un pārsniedza 52,5$ miljardu tirgus prognozi. Koriģētā peļņa par akciju bija 1,66$ un nesasniedza 1,83$ tirgus prognozi. Uzņēmuma rentabilitāti negatīvi ietekmēja pieaugošā konkurence, pieaugošās preču cenas, politiskā nestabilitāte, tirdzniecības kari un izmaiņas noteikumos par dīzeļdzinējiem. Vadība paredz, ka 2019. gads būs labāks un ieņēmumi kopā ar rentabilitāti nedaudz palielināsies.

Zemāka rentabilitāte samazināja dividendes 2018. gadā. Dividendes par 2018. gadu ir 3,25€ par akciju, bet 2017. gadā tās bija 3,65€ par akciju. Kopumā akciju cena pēdējo 12 mēnešu laikā ir kritusies par 33%, kas liecina, ka investori ir sasnieguši augstāko punktu šajā biznesa ciklā.

Šonedēļ turpināsies paziņojumi par finanšu rezultātiem. Starp lielākajiem uzņēmumiem būs Under Armour, Cisco, Hilton, Coca-cola, Nvidia, Airbus, PepsiCo.

Avoti: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com


Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Šis materiāls nav uzskatāms par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu. Tā kā apstākļi laika gaitā var mainīties, šāda tirgus analīze nevar tikt uzskatīta par uzticamu indikatoru šī brīža un nākotnes sniegumam. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.