Tirdzniecības karš tuvojas beigām

Aprīlis 08, 2019 10:32

Īsumā par jaunumiem vietnē youtube:

ASV dolāra vērtība mazliet palielinājās, ņemot vērā pozitīvus ekonomiskos datus

Pagājušajā nedēļā valūtu tirgū valdīja miers. Ekonomikas dati, lai arī sakrita ar investoru prognozēm, liecina par turpmāku globālās ekonomikas palēlināšanos, tāpēc tirgus dalībnieki ir palikuši konservatīvi un turpina pirkt ASV dolāru. Turklāt ASV ekonomiskie rādītāji starp attīstītajām valstīm bija visspēcīgāki, tādēļ arī ASV dolārs bija labākā izvēle valūtu tirgū.

Ekonomikas dati pasaules lielākajā ekonomikā liecina par labvēlīgām pārmaiņā, salīdzinot ar pēdējo mēnešu laikā publicētajiem rādītājiem. Ražošanas iepirkumu vadītāju indekss ISM pieauga no 54.2 līdz 55.3 punktiem, kas liecina par turpmāku ekonomikas izaugsmi nākamajā ceturksnī. Arī darba tirgus rādītāji pārsniedza prognozes - martā tika radītas 196 000 jaunas darba vietas, bet prognoze bija tikai 175 000. Izaugsmi neapstiprināja tikai vidējais algu pieaugums, kas samazinājās no 3.4% pieauguma gada laikā līdz 3.2% pieaugumam gada laikā.

Arī ASV mazumtirdzniecības dati tika paziņoti, un, balstoties uz februāra datiem, gada pieaugums ir tikai 2.2%. Bezdarbnieka pabalsta pieprasījumu skaits noslīdēja līdz 202 000.

Galvenais valūtu pāri EUR/USD saglabāja savu pozīciju ap 20 mēnešu zemāko līmeni, jo ekonomiskie jaunumi vēl arvien bija sliktāki nekā prognozēts. Eiropas apstrādes rūpniecības nozares iepirkumu vadītāju indekss bija 47.5 punkti, kas ir zem 50 punktu neitralitātes. Svarīgi, ka Eiropas lielākās ekonomikas, piemēram, Vācija, Itālija un Francija uzrāda negatīvu rezultātu. Arī Vācijas ražošanas pasūtījumu skaits samazinājās par 4.2% gada laikā, kas liecina, ka Eiropas lielākā ekonomika saskaras ar pieprasījuma problēmu. Provizoriskā Eiropas inflācija ir samazinājusies līdz 1.4% un mazumtirdzniecība uzrāda nelielu uzlabojumu - 2.8% gada laikā. EUR/USD valūtu pāris nobeidza nedēļu bez būtiskām valūtas kursa izmaiņām.

Svarīgākais Āzijas valūtu pāris - USD/JPY - uzrāda pastāvīgu vērtības pieaugumu, jo Japānas dati, it īpaši ražošanas, neliecina par pozitīvām izmaiņām. Tankan indekss, kas uzrāda vairāku nozīmīgāko ražošanas uzņēmumu sniegumu, samazinājās līdz 12 punktiem, kas ir zemākais līmenis pēdējo 9. mēnešu laikā un ražošanas iepirkumu vadītāju indekss bija 49.2 punkti, kas norāda uz iespējamu nozares vājumu. Mājsaimniecību izdevumi turpināja pieaugt. Kopumā Japānas patērētāji joprojām ir aktīvi, tomēr apstrādes rūpniecību negatīvi ietekmē izaugsmes palēlināšanās visā pasaulē. USD/JPY noslēdza tirdzniecības nedēļu ar 0.8% vērtības pieaugumu.

Lielbritānijas mārciņa saglabāja vietu uzmanības centrā. Parlaments ir noraidījis iespēju izstāties bez vienošanās, kas nedēļas sākumā veicināja valūtu pāra - GBP/USD - vērtības pieaugšanu. Tomēr nedēļas otrajā pusē parādījās spekulācijas, ka politiķi turpina cīnīties, lai rastu kopsaucēju un premjerministre Terēza Meja piektdien lūdzu Eiropas Savienību pagarināt termiņu līdz jūnija beigām. Iespējams, ka šīs nedēļas sākumā uzzināsim Eiropas viedokli par šādu pagarināšanu, kas var vēl vairāk ietekmēt jau tā augsto nepastāvību šajā valūtu pārī. Interesanti, ka pēdējā mēneša laikā tirdzniecības tendences nav pozitīvas un valūtu pārī veidojas zemāki augstākie līmeņi un zemāki zemākie līmeņi, kas palielina lejupslīdes risku nākamās nedēļas laikā, ja tiks šķērsots 200 dienu slīdošais vidējais. GBP/USD tirdzniecības nedēļu beidza bez būtiskām izmaiņām.

Šī nedēļa iesāksies mierīgi - pirmdien un otrdien nav ieplānoti svarīgi paziņojumi -, tāpēc investoriem būs iespēja piebremzēt un izvērtēt pagājušās nedēļas datus. Trešdien tiks paziņoti Japānas ražošanas pasūtījumu dati un apstrādes rūpniecības izmaiņas Lielbritānijā. Trešdien notiks arī Eiropas Centrālās bankas sanāksme, kuras laikā tiks pieņemts lēmums par procentlikmēm, lai gan tirgus dalībnieki negaida nekādas izmaiņas. Vairāk uzmanība tiks pievērsta preses konferencei, kuras laikā var parādīties negaidītas ziņas, jo Eiropas ekonomiskie dati joprojām ir vāji. Trešdien uzmanība tiks pievērsta arī ASV, kur tiks paziņoti inflācijas dati un FRS monetārās politikas jaunumi, kuros investori meklēs mājienus par nākotnes procentlikmju izmaiņām. Ceturtdiena būs mierīgāka, bet piektdien uzzināsim Ķīnas eksporta datus un Eiropas rūpnieciskās ražošanas rezultātus.

Pēc Admiral Markets tirgus noskaņojuma datiem, EUR/USD garās pozīcijas atvēruši ap 78% investoru (-2 procentpunkti, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu). Galvenajā Āzijas pārī USD/JPY tikai 27% investoru tur garās pozīcijas (-5 procentpunkti, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu). GBP/USD pārī izaugsmi sagaida 59% procenti dalībnieku (-3 procentpunkti). Šāda veida tirgus datus interpretē kā pretrunīgu indikatoru, tāpēc visdrīzāk vērtības pieaugumus sagaidāms USD/JPY pārī, bet EUR/USD un GBP/USD valūtu pāru kurss varētu samazināties. Pozicionēšanās datu analīzei vienmēr vajadzētu būt saistītai ar fundamentālo analīzi un tehniskām aktualitātēm.

Avoti: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com.

Tirdzniecības līguma optimisms deva pozitīvu impulsu indeksiem

Pagājušajā nedēļā akciju tirgi bija pilni optimisma. Investori ļoti pozitīvi novērtēja jaunumus no Ķīnas, kas norādīja uz ekonomikas stabilizāciju un panākumiem tirdzniecības sarunās starp ASV un Ķīnu. Gan Donalds Tramps, gan Sji Dzjiņpins oficiāli paziņojuši, ka tuvojas vēsturiskam starptautiskās tirdzniecības līgumam. Tika apspriesti galvenie šķēršļi, kas ir patenttiesības, Ķīnas tirgu atvēršana ārvalstu kapitālam un tarifi, un rasts kopsaucējs, lai gan konkrēts līguma parakstīšanas datums vēl nav zināms.

Nasdaq Composite uzrādīja vislabāko atdevi ASV akciju tirgū - 2.7% pieaugums -, kamēr DJI 30 indeksa vērtība palielinājās par 1.9%, bet S&P500 indeksa vērtība palielinājās par 2.1% līdz 2890 punktu atzīmei, kas ir augstākais līmenis kopš 2018. gada oktobra. S&P500 indeksam vajadzīgi vēl 2%, lai sasniegtu visu laiku augstāko atzīmi. Tirgus dalībnieki šādu akciju tirgus optimismu izskaidroja ar spekulācijām ap tirdzniecību līgumu un relatīvi pozitīvām ziņām no Ķīnas, kuras ekonomikas palēlināšanās ir stabilizējusies.

Pagājušajā nedēļā Ķīnas galvenais akciju indekss - Shanghai Composite - pieauga par 5% līdz 12 mēnešu augstākajai atzīmei. Pozitīvie ekonomikas dati bija viens no galvenajiem rādītajiem, kas izraisīja dātu akciju vērtības pieaugumu. Ražošanas sektora iepirkumu vadītāju indekss palielinājās virs 50 punktu līmeņa, ko investori novērtēja kā ekonomikas stabilizēšanās pazīmi. Tomēr tas ir tikai pirmais rādītājs, kas liecina par pozitīvām tendencēm valstī, tāpēc prātīgi būtu gaidīt vairāk datu, kas apliecinātu tirgū esošo optimismu.

ASV obligāciju ienesīguma starpība starp 2 un 10 gadu obligācijām nemainīgi saglabājas 0.15% līmenī. Kopumā obligāciju ienesīgums ir palielinājies, kas liecina, ka pagājušajā nedēļā investori akciju tirgus kāpumu investori novērtēja pozitīvi. Tomēr svarīgi atzīmēt, ka šāda veida ienesīguma palielināšanās var būt īslaicīga un vajadzētu gaidīt stipru pretestību.

Preču tirgū noskaņojums bija ļoti pozitīvs. WTI tipa jēlnaftas cena palielinājās par 5.2% līdz 63.3$ par 1 barelu. Naftas cena ir ne tikai pārsniegusi 200 dienu slīdošo vidējo, bet jau no 2018. gada novembra ir pieaugusi. Metālu segmentā vara cena samazinājās par 2.8%, alumīnija cena par 0.9%, bet dzelzs rūdas cena palielinājās no 86 līdz 91$ par vienu tonnu.

Starp dažādām nozarēm lielākā daļa ir uzrādījušas pozitīvas tendences. Vislabākie rezultāti bija ražošanas un preču uzņēmumiem, kuru vērtība pieauga par 2.8%. Arī finanšu nozares uzņēmumiem gāja labi - to vērtība pieauga par 2.6%. Tikmēr sliktāko veiktspēju uzrādīja komunālo pakalpojumu nozare - 0.1% akciju cenas kritums.

Pagājušajā nedēļā "Walgreen Boots", kas ir starptautiska farmācijas kompānija, paziņoja finanšu rezultātus. Uzņēmumam ir vairāk nekā 100 gadu darbības vēsture, kas aizsākās kā maza vietējā aptieka ASV. Lielais izaugsmes solis bija lēmums "Walgreens" apvienoties ar Eiropas uzņēmumu "Alliance Boots". Šī apvienošanās ir izveidojusi farmācijas un veselības aprūpes gigantu, kas tagad darbojas 25. valstīs un nodarbina 415 000 darbiniekus.

Uzņēmums pagājušajā ceturksnī ir guvis 34.5$ miljardus lielus ieņēmumus, kas atbilda tirgus prognozēm. Koriģētā peļņa par akciju bija 1.64$, tomēr tirgus dalībnieki bija gaidījuši 1.72$. Ņemot vērā to pašu veikalu ieņēmumus pagājušajā gadā, ieņēmumi samazinājās par 3.8%, jo 2018. gada bija vieglākas gripas sezona. Uzņēmuma vadība ir atjaunojusi un samazinājusi prognozes 2019. gadam, norādot, ka peļņa par akciju paliks nemainīga, lai gan agrāk tā apgalvoja, ka izaugsme būs 7% - 12% līmenī. "Walgreen Boots" ir vēl viens uzņēmums, kas ievērojami samazina 2019. gada prognozes un norāda uz uzņēmējdarbības pasliktināšanos pasaules ekonomikā. Akciju cena pēc šīm ziņām samazinājusies par 12.6% un sasniegusi zemāko punktu kopš 2013. gada oktobra. Pēdējo 12 mēnešu laikā akciju ir samazinājusies par 13%.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.