FED samazina procentu likmes, bet akciju vērtība krīt

Augusts 05, 2019 13:04

Īsumā par jaunumiem vietnē youtube:
SPIED ABONĒT!

Pagājušajā nedēļā globālie akciju tirgi piedzīvoja "turbulenci" un lielāko akciju indeksu vērtība samazinājās. Lai gan FED samazināja procentu likmes par 25 bāzes punktiem, prezidents Tramps un tirgus dalībnieki neuzskatīja, ka tas būtu pietiekami daudz, kā rezultātā Tramps paziņoja par nākamajiem tarifiem Ķīnai un akciju tirgi noslīdēja vēl zemāk.

ASV

FED samazināja procentu likmes par 25 bāzes punktiem, bet tas nebija pietiekami, lai izraisītu augšupeju akciju tirgos un izraisīja korekciju, jo daļa tirgus dalībnieku gaidīja 50 bāzes punktu samazināšanu. Investori gribēja dzirdēt arī informāciju par nākamajiem "rate cut" 2019. gadā, bet FED vadītājs Pauels teica, ka šī procentu likmju samazināšana ir kā pielāgošanās ekonomikas ciklam, nevis sākums procentu likmju samazināšanas ciklam.

FED paziņoja arī par bilances normalizācijas izbeigšanu, kas notika jau 2019. gada 1. augustā. Tas nozīmē, ka Centrālā banka bilanci saglabās stabilu un peļņu atkārtoti investēs tirgos, kā rezultātā ASV dolāra likviditātei un pieprasījumam pēc ASV obligācijām vajadzētu pieaugt. Kopumā normalizācijas process sākās 2017. gada oktobrī un 22 mēnešu laikā bilance samazinājās par 15,2%.

ASV ekonomiskie dati uzrādīja jauktus rezultātus. Ražošanas sektora PMI indeksi bija stabili un saglabājās mazliet virs 50 punktu līmeņa, norādot uz vismaz minimālu sektora izaugsmi. Arī darba tirgus bija stabils: 164 tūkstoši jaunas darba vietas (NFP) un vidējais algu pieaugums gada laikā bija 3,2%. Patērētāju pārliecības indekss pārsteidza investorus (135,7 punkti, bet prognoze bija 125 punkti). Kopumā ASV dati ir pozitīvi un saglabāja esošās tendences: darba tirgus ir stabils, bet ražošanas sektors turpina zaudēt "tempu" un norāda uz problēmām gada otrajā pusē.

Galvenie ASV akciju indeksi atkāpās no visu laiku augstākajiem līmeņiem. Salīdzinoši labāko rezultātu uzrādīju Dow 30 indekss, kura vērtība samazinājās par tikai 2,6%, kamēr Nasdaq Composite vērtība samazinājās par 3,9%, bet S&P500 par 3,1%. Svarīgi pieminēt, ka šis ekonomiskās izaugsmes cikls jau ilgst 122 mēnešus un ir garākais dokumentētajā vēsturē. Otrais garākais cikls bija no 1991. līdz 2000. gadam: 120 mēneši. Ņemot to vērā, FED vadītāja Pauela komentāri par procentu likmju samazināšanu kā pielāgošanos ekonomikas ciklam izskatās ļoti optimistiski, it īpaši, ņemot vērā, ka vidējais ekonomikas cikla ilgums ir 60 mēneši.

ASV obligāciju ienesīguma atšķirība starp 2 un 10 gadu obligācijām samazinājās no 0,21% līdz 0,15%, un atšķirība starp 3 mēnešu un 10 gadu obligācijām noslīdēja līdz -0,2%. Galvenā instrumenta, 10 gadu obligācijas, ienesīgums samazinājās līdz 1,86%, kas ir zemākais līmenis kopš 2016. gada novembra.

Eiropa

Galvenais valūtu pāris EUR/USD ceturtdien sasniedza zemāko līmeni kopš 2017. gada maija. Šāda veida lejupslīdi veicināja ASV FED monetārā politika un ASV dolāra augšupeja. Apskatot ekonomiskos datus, investori lielu uzmanību pievērsa Eiropas un Vācijas ražošanas sektori PMI indeksiem, kuri bija 46,5 un 43,2 punkti, norādot uz turpmākām problēmām ražošanas sektorā.

Eiropas inflācija samazinājās līdz 1,1% gada laikā, un arī IKP izaugsme otrajā ceturksnī samazinājās līdz 1,1% gada laikā. Kopumā Eiropas ekonomiskie dati saglabājās negatīvi. Investori spekulē, ka Eiropas ekonomiskie dati pamudinās Eiropas Centrālo banku uzsākt papildu ekonomiskā stimula programmas septembra sanāksmē. EUR/USD tirdzniecības nedēļu noslēdza 0,2% zemāk.

Lielbritānija

Lielbritānijas mārciņa padevās negatīvam noskaņojumam ap jauno premjerministru Borisu Džonsonu. Bijušais Londonas mērs apsolīja piepildīt "Brexit" līdz 31. oktobrim ar vai bez vienošanās ar ES. Viņš izteicās, ka Lielbritānija nepiekāpsies Īrijas robežas jautājumā un ja Eiropas Savienība nav gatava atgriezties pie sarunu galda, Lielbritānija izstāsies bez vienošanās. Tik konkrēta nostāja investoriem neatstāja nekādu alternatīvu, kā tikai pārdot mārciņu, kuras vērtība pret ASV dolāru samazinājās līdz zemākajam līmenim kopš 2017. gada janvāra.

Ekonomiskie dati arī neuzrādīja pozitīvas tendences: ražošanas sektora PMI indekss bija 48 punkti un norādīja uz sliktu noskaņojumu uzņēmēju vadītāju aprindās. Arī būvniecības PMI nokrita līdz 45,3 punktiem, norādot uz pastiprinātu neskaidrību, ko "Brexit" rada nekustamo īpašumu sektorā. GBP/USD tirdzniecības nedēļu noslēdza 1,8% zemāk.

Japāna

Tirgotākais Āzijas valūtu pāris USD/JPY piedzīvoja būtisku lejupslīdi un sasniedza zemāko līmeni kopš 2018. gada aprīļa. Galvenais iemesls: ASV dolāra kritums nedēļas beigās. Japānas ekonomiskie dati saglabāja esošās tendences bez būtiskām izmaiņām. Mazumtirdzniecības apjomi pieauga par 0,5% gada laikā, kamēr ražošanas sektora PMI indekss bija 49,4 punkti.

Japānas Centrālās bankas (BoJ) pārstāvis preses konferencē pauda viedokli, ka Centrālā banka ir gatava turpināt ekspansīvu monetāro politiku, ja tāda būs vajadzīga. USD/JPY tirdzniecības nedēļu noslēdza 1,9% zemāk.

Ķīna

Ķīnas galvenā akciju indeksa Shanghai Composite vērtība samazinājās par 2,6% un tirdzniecības nedēļu noslēdza pie 3 mēnešu tirdzniecības kanāla apakšējās robežas. Ražošanas sektora PMI indeksi bija stabili, bet saglabājās zem 50 punktu līmeņa, kas norāda uz grūtībām sektorā, kuras visdrīzāk ir saistītas ar tirdzniecības karu.

Izejvielu tirgus

Izejvielu tirgus impulss bija negatīvs. WTI tipa jēlnaftas cena samazinājās par 1,7% līdz 55,2$ par barelu. Arī metālu segmentā cenu svārstības bija negatīvas: alumīnija cena samazinājās par 4,5%, vara cena par 0,7%, bet dzelzs rūdas cena samazinājās līdz 105$/t.

Uzņēmuma apskats - General Electric

Pagājušajā nedēļā savus finanšu rezultātus paziņoja viens no lielākajiem ASV ražošanas uzņēmumiem General Electric. Tas pārstāv vairākus uzņēmējdarbības segmentus un piedāvā produktus aviācijas, enerģijas, atjaunojamās enerģijas un veselības aprūpes uzņēmumiem. Ļoti ilgu laiku General Electric tika uzskatīts par vadošo spēlētāju no ASV korporācijām, pateicoties augstiem peļņas radītājiem, zemu sviras efektu jeb kredītplecu un inovatīviem risinājumiem. Tomēr kopš 2008. gada uzņēmumu piemeklē grūtības, it īpaši enerģijas segmentā, kurš pēdējos gados uzrāda zaudējumus. Ņemot vērā vājos finanšu rādītājus, uzņēmuma vadība samazināja dividenžu maksājumus un koncentrējās uz sviras efekta likvidēšanu bilancē. Svarīgi pieminēt, ka kopš augstākās akciju cenas 2007. gadā, General Electric akcijas ir zaudējušas 75% vērtības, kamēr S&P500 vērtība ir pieaugusi par 93%, norādot uz uzņēmuma problēmām pēdējos gados.

Otrajā ceturksnī General Electric uzrādīja 28,8$ miljardu ieņēmumus, pārsniedzot 28,7$ miljardu prognozi. Koriģētā peļņa var vienu akciju bija 0,17$, būtiski pārsniedzot 0,12$ prognozes. Uzņēmuma vadītājs (CEO - Larry Culp) teica, ka šīs ir pirmās pozitīvās pazīmes par uzņēmuma stabilitāti. Jāņem vērā, ka aviācijas segments, kurš ir galvenais ienākumu avots, uzrādīja 10% mazāk pasūtījumu, galvenokārt Boeing 737 Max problēmu dēļ.

Pēc finanšu rezultātu paziņošanas General Electric akcijas zaudēja 4% vērtības un kopumā pēdējo 12 mēnešu laikā akciju cena ir samazinājusies par 20%.

Šonedēļ

Šīs nedēļas sākumā būtiski ekonomiskie jaunumi nav gaidāmi, bet ceturtdien uzzināsim, kā tirdzniecības karš ietekmē Ķīnas eksporta apjomus. Piektdien: Lielbritānijas un Vācijas starptautiskās tirdzniecības dati.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.