Uber IPO un tirdzniecības spriedze

Maijs 13, 2019 16:58

Īsumā par jaunumiem vietnē youtube:

Finanšu tirgus pārsteidz tirdzniecības sarunu pavērsieni

Pagājušajā nedēļā akciju tirgū valdīja spriedze, jo ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka tirdzniecības sarunas ar Ķīnu nenorit nemaz tik labi, kā iepriekš teikts. Pēc abu valstu pārstāvju pēdējās tikšanās piektdien, ASV ir palielinājusi ievedmuitas tarifus no 10 līdz 25% Ķīnas precēm 200 miljardu ASV dolāru vērtībā. ASV pārstāvji uzsvēra, ka Ķīnai ir 3 līdz 4 nedēļas laika, lai nonāktu pie kopsaucēja, vai arī tiks piemēroti papildu tarifi 25% apmērā precēm 325$ miljardu ASV dolāru vērtībā.

Ekonomisko datu ASV bija maz, un atbilstoši prognozēm tie bija pozitīvi. Lielākā uzmanība tika pievērsta inflācijai, kas bija 2% līmenī un atbilda FRS monetārās politikas mandātam, neradot spiedienu palielināt procentlikmes, kas, savukārt, investoriem dod iespēju palielināt pozīcijas riskantākos aktīvos. Bezdarbnieku pabalsta pieprasījumu skaits pagājušajā nedēļā saglabājās stabils - 228 tūkstoši.

Galvenais valūtu pāris EUR/USD atspoguļoja tirgus pieprasījumu pēc riskantiem aktīviem. Ekonomikas dati Eiropas bija neviennozīmīgi - Vācijas rādītāji liecināja par ekonomikas stabilizāciju, bet pārējās valstīs turpinājās ekonomikās aktivitātes palēnināšanās. Kā liecina marta dati, Vācijas rūpnieciskās ražošanas apjomi pieauga par 0,5%, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi. Rūpniecības pasūtījumi pieauga par 0,6% un eksporta apjomi palielinājās par 1,5%, kas norāda uz izaugsmi Eiropas lielākajā ekonomikā - vismaz pagaidām. Tikmēr citās lielās un nozīmīgās ekonomikās, piemēram, Itālijā un Spānijā, ir vērojama nenozīmīga ekonomisko rādītāju pasliktināšanās. Svarīgi atzīmēt, ka tirdzniecības tarifi starp ASV un Ķīnu negatīvi ietekmē Ķīnas uzņēmēju noskaņojumu un ražošanas apjomus, kas ilgtermiņā ietekmēs Vāciju un visu Eiropu, tāpēc garajām pozīcijām šajā pārī vajadzētu rūpīgi pārdomātām. EUR/USD tirdzniecības nedēļu noslēdza ar 0,3% lejupslīdi.

Vissvarīgākais Āzijas pāris USD/JPY izrādīja īpaši negatīvu sentimentu, kad investori pastiprināti iegādājās Japānas jēnu, kura tiek uzskatīta par drošu alternatīvu, jo pieauga spriedze starp ASV un Ķīnu. Datu no Japānas bija maz, bet vieni no svarīgākajiem bija mājsaimniecību izdevumi, kas pieauga par 2,1% pēdējā gada laikā un norāda uz pozitīvām patērētāju tendencēm. USD/JPY tirdzniecības nedēļu noslēdza 1% zemāk.

Lielbritānijas mārciņu ir pārņēmis negatīvs sentiments, un GBP/USD valūtu kurss ir samazinājies, neskatoties uz krītošu ASV dolāra vērtību. Viens no izskaidrojumiem ir notiekošās sarunas starp konservatīvajiem un leiboristiem, kuru rezultātā varētu tikt izveidota koalīcija, lai ratificētu "Brexit" vienošanos. Šim risinājumam ir nepieciešama stabila 320 balsu koalīcija, kas ļautu pieņemt visus "Brexit" priekšlikumus, tāpēc Terēzei Mejai vajadzīgs spēcīgs atbalsts no leiboristu partijas, ar kuru sarunas vēl turpinās. Svarīgu ekonomisko jaunumu nebija un GBP/USD tirdzniecības nedēļu noslēdza ar 1,3% lejupslīdi.

Šī nedēļa iesāksies ar darba tirgus datiem no Lielbritānijas un ražošanas datiem no Eiropas. Otrdien Ķīna paziņos mazumtirdzniecības, ražošanas un investīciju rādītājus, kurus ar nepacietību gaida investori, lai izvērtētu Ķīnas ekonomikas izaugsmes stabilizēšanās pazīmes. Trešdien tiks paziņoti Vācijas un Eiropas provizoriskie pirmā ceturkšņa izaugsmes rezultāti, kā arī ASV mazumtirdzniecības un ražošanas apjomi. Ceturtdien investori aplūkos jaunumus ASV nekustamo īpašumu tirgū un piektdiena būs salīdzinoši mierīga - tiks paziņoti Eiropas inflācijas dati.

Tirdzniecības sarunu spriedze tirgū izraisa korekcijas

Pagājušajā nedēļā varēja just spriedzi divu lielāko ekonomiku akciju tirgos - ASV un Ķīnā. ASV prezidents Donalds Tramps nedēļas laikā uzsācis par diskusiju par turpmāku tarifu paaugstināšanu, ja Ķīna nepildīs noteiktās saistības. Piektdien spēkā stājās ASV ievedmuitas tarifi 25% apmērā Ķīnas precēm 200 miljardu ASV dolāru vērtībā.

Investori, izvērtējot pieaugošo neskaidrību, samazināja riskus un akciju indeksi ir atkāpušies no visu laiku augstākajiem līmeņiem. ASV vismazāko lejupslīdi uzrādīja Dow 30 indekss, kura vērtība samazinājās par 2,1%, bet lielāko lejupslīdi uzrādīja Nasdaq Composite - 3%. Arī galvenais akciju indekss S&P 500 piedzīvoja 2,2% lejupslīdi līdz 2880 punktiem. Tarifu ietekme uz ASV patērētāju, visticamāk, būs negatīva, jo ilgtermiņā pieaugs preču cena, bet pieprasījums samazināsies. Tarifi negatīvi ietekmētu arī ražošanas apjomus Ķīnā, tāpēc ilgtermiņā, ņemot vērā makroekonomiskās tendences un pieprasījumu pēc riskantiem aktīviem, tās nav labas ziņas.

Ķīnas akciju indekss Shanghai Composite tirdzniecības nedēļu noslēdza ar 4,5% lejupslīdi. Ekonomisko datu vidū bija eksporta apjomi, kas samazinājās par 2,7% un arī jauno kredītu skaits pieauga lēnāk kā gaidīts. Kopumā nedēļas dati nesaskanēja ar prognozēm par ekonomiskās situācijas stabilizēšanos, līdzīgi kā 2016. gada sākumā.

ASV obligāciju ienesīguma atšķirība starp 2 un 10 gadu obligācijām nemainīgi saglabājās 0,19% līmenī. Visu obligāciju ienesīgums samazinājās, kas nozīmē, ka investori turpināja pirkt drošus aktīvus. Interesanti, ka trīs mēnešu obligācijas uzrāda 2,43% ienesīgumu gadā, bet 10 gadu obligācijas uzrāda ļoti līdzīgu 2,46% ienesīgumu gadā, kas norāda, ka investori nevēlas uzņemties īstermiņa riskus un izvēlas ilgtermiņa obligācijas.

Preču tirgū noskaņojums bija pozitīvs. WTI tipa jēlnaftas cena samazinājās par 0,3% līdz 61,7$ par vienu barelu, un tā bija trešā negatīvā nedēļa pēc kārtas. Metālu tirgū vara cena pieauga par 0,7%, alumīnija cena samazinājās par 2,6% un dzelzsrūdas cena saglabājās nemainīga 93$ līmenī.

Visās nozarēs uzņēmumu vērtība samazinājās. Kā parasti, kad vispārējais tirgus noskaņojums pasliktinās, labāko rezultātu uzrāda komunālo pakalpojumu uzņēmumi, kuru vērtība saruka tikai par 1%. Ražošanas un patēriņa preču uzņēmumu vērtība samazinājās par 2,9% un 2,8%. Pakalpojumu un tehnoloģiju uzņēmumu vērtība samazinājās par 2,7%, tāpēc varētu teikt, ka pagājušās nedēļas korekcija attiecās uz lielāko tirgus daļu un svarīgākajām uzņēmējdarbības nozarēm.

Liela daļa uzmanības tika pievērsta jaunam ASV akciju tirgus sākotnējam publiskajam piedāvājumam jeb SPP (IPO). Tirgus dalībniekiem pirmo reizi tika piedāvātas Uber Technologies akcijas - uzņēmums, kura pamatdarbība ir mobilā aplikācija, kas darbojas kā platforma pasažieru un autovadītāju savienošanai. Svarīgi atzīmēt, ka uzņēmums tiek uzskatīts par pasažieru pārvadāšanas uzņēmumu, lai gan tam nav savs autoparks. Galvenā uzņēmuma darbība ir starpniecības pakalpojumi starp pasažieriem un šoferiem, iekasējot aptuveni 25% komisiju no katra brauciena summas. Saskaņā ar jaunākajiem datiem Uber ir aptuveni 90 miljoni aktīvu lietotāju un apmēram 5 miljardi braucienu gadā.

Uber akcijas tika emitētas ar cenu 45$, un kopējā tirgus kapitalizācija bija 75 miljardi ASV dolāru. Tomēr uzņēmuma darbības rezultāti joprojām ir slikti un 2018. gada uzņēmums cieta 1,8 miljardus ASV dolāru lielus zaudējumus. Interesanti, ka vēsturiski tie ir vislielākie zaudējumi IPO uzņēmumam. Uzņēmuma ieņēmumi bija 11,3 miljardi ASV dolāri, kas ir par 43% vairāk kā 2017. gadā.

Pirmajā ceturksnī Uber uzrādīja 3,1 ieņēmumus un 19% gada izaugsmi, kas norāda uz iespējamu izaugsmes palēnināšanos. Turklāt kompānijas ceturkšņa rezultāti tāpat uzrāda zaudējumus 1 miljarda apmērā. Pirmā tirdzniecības diena nebija labvēlīga un Uber akciju cena samazinājās par 8%.

Avoti: bloomberg.com, reuters.com, investing.com.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.