55% no pasaules slavenākajiem investoriem 2020. gadā sagaida akciju tirgus sabrukumu

Novembris 19, 2019 16:18

Lielākā daļa pasaules bagātāko investori uzskata, ka 2020. gadā mūs sagaida būtiska akciju cenas lejupslīde, pamatojoties uz jaunāko UBS Wealth Management aptauju.

2019. gada 12. novembrī publiskotā aptauja apkopo viedokļus no vairāk kā 3400 investoriem, kuru investīciju kapitāls ir vismaz 1$ miljons. 55% no respondentiem teica, ka viņi sagaida "būtisku cenas lejupslīdi tirgos" 2020. gadā.

"Investori saskata iemeslus piesardzībai nākamgad," teica UBS Wealth Management klientu stratēģijas ofiss. "Divi no trim pasaules investoriem uzskata, ka tirgos šobrīd lielāka nozīme ir ģeopolitiskajai situācijai, nevis uzņēmumu rentabilitātei, ieņēmumiem un izaugsmes potenciālam."

Ko vēl atklāj aptauja? Kādas tirdzniecības iespējas varētu pavērties 2019. gada izskaņā un 2020. gadā? Turpiniet lasīt, lai uzzinātu!

Gandrīz 80% investoru sagaida lielāku volatilitāti

Paralēli apkopojot investoru viedokļus par 2020. gada prognozēm, UBS aptaujā noskaidroja arī investoru domas par volatilitāti, investīciju drošību un vēl.

Aptauja parādīja, ka 79% no investoriem ar lielu kapitālu sagaida apjomīgākas tirgus svārstības, un gandrīz 3 no 4 investoriem tic, ka pašreizējā investīciju vide ir izaicinošāka nekā pirms 5 gadiem. 58% no investoriem izjūt salīdzinoši mazāku kontroli pār sava investīciju portfeļa veiktspēju.

Tā rezultātā 52% no investoriem ziņo, ka viņi nav droši, vai šis ir labs laiks, kad investēt.

Aptauja atklāja arī, ka nauda sastāda 25% no investoru portfeļiem, kas ir daudz vairāk par 5% līmeni, ko rekomendē UBS, un 60% no investoriem apsver iespēju naudas procentuālo līmeni palielināt.

Tas 52% investoru lika ziņot, ka viņi nav pārliecināti, vai tagad ir piemērots laiks ieguldījumiem.

Rezultātā respondenti atklāja, ka pašlaik viņiem ir 25% no viņu portfeļiem skaidrā naudā, kas ir daudz vairāk nekā 5%, ko iesaka UBS, un 60% apsver iespēju palielināt savu naudas līmeni.

Tirgus nepastāvības apstākļos skaidras naudas uzkrāšana uz rokas bieži tiek uzskatīta par drošāku iespēju. Turīgi investori, kuriem tik liela daļa savu portfeļu ir skaidrā naudā, kad akciju tirgus vēsturiski ir nodrošinājis daudz augstāku atdevi, ir nozīmīgs sarkanais karogs.

Svārstīgos tirgus periodos skaidru naudu bieži uzskata par drošāku variantu. Turīgu investoru izvēle turēt vairāk skaidras naudas, kad akciju tirgus vēsturiski sniedz daudz lielāku atdevi, ir būtisks brīdinājuma signāls.

Ekonomiskajām bažām ir ģeopolitiski iemesli

Kas pasaules bagātākajos investorus raisa bažas par ekonomisko situāciju? Pamatojoties uz UBS, divi no trim pasaules investoriem uzskata, ka tirgos šobrīd lielāka nozīme ir ģeopolitiskajai situācijai, nevis uzņēmumu rentabilitātei, ieņēmumiem un izaugsmes potenciālam.

Tajā pašā brīdī ģeopolitiskie notikumi investoriem liek izvēlēties ne tik riskantas investīciju stratēģijas.

Visnozīmīgākie faktori, kas investoros izraisa bažas:

  • nerimstošais ASV un Ķīnas tirdzniecības karš (44% no investoriem uzskata, ka tas 2020. gadā ietekmēs viņu portfeli);
  • vietējā politiskā vide (41% no investoriem uzskata, ka tas varētu skart viņu portfeļa veiktspēju);
  • 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanas (37% no investoriem uzskata, ka tas var ietekmēt finanšu tirgus).

Aptauja seko pēc akciju tirgus rekordiem

Ar finanšu tirgiem nesaistītiem cilvēkiem šis spriedums varētu būt pārsteigums, jo gan DJI 30, gan S&P 500 vērtība pēdējā mēneša laikā pieauga par vairāk nekā 3%. S&P 500 12. novembri pat sasniedza visu laiku augstāko līmeni.

Pieaugumu noteica spēcīgais sniegums Disney un Facebook akcijās. Pēc Disney+ straumēšanas servisa atklāšanas Disney akcijas pieauga par vairāk nekā 1%, savukārt Facebook paziņoja par jauno maksājumu rīku - Facebook Pay -, kā rezultātā akciju cena pieauga par 2,6%.

Šie ieguvumi tika vēl vairāk nostiprināti pēc prezidenta Donalda Trumpa komentāriem, kuri izteica mājienu par Ķīnas entuziasmu par tirdzniecības darījumu.

Akciju augšupeju pastiprināja arī Twitter komentāri no Donalda Trampa, kurš pauda entuziasmu par tirdzniecības sarunām ar Ķīnu.

Avots: Admiral Markets MetaTrader 5, S&P500 CFD, D1. Datu diapazons no 2018. gada 2. oktobra līdz 2019. gada 13. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Kā gan var būt bažas par tirgus sabrukumu, ja akciju tirgus tikko sasniedza rekordaugstus līmeņus?

Viens no iemesliem varētu aptaujas laiks - UBS aptaujas dati nāk no 2019. gada augusta līdz 2019. gada oktobrim, kad tirgū valdīja augstāka volatilitāte (svārstīgums). Tomēr daļa analītiķu uzskata, ka šī ir tikai virsotne pirms lielākas korekcijas.

Vai tirgus sagaida 25% korekcija?

Pamatojoties uz Fortune žurnālisti Shawn Tully, ASV lielāko uzņēmumu akcijas ir sasniegušas rekordlīmeņus, bet tāpat ir arī ar uzņēmumu peļņu.

Vēsturiski šāds modelis ir biedējošs, jo pēdējā reize, kad tas notika, bija 2007. gada 2. ceturksnis. S&P 500 uzņēmumu peļņa sasniedza visu laiku augstāko līmeni un pēc tam sekoja finanšu krīze. Indekss iepriekšējos līmeņos atgriezās tikai 2013. gada sākumā, un jaunu rekordu sasniedza 2014. gada septembrī.

2019. gada sākumā redzējām līdzīgu modeli. S&P 500 peļņa sasniedza 132.27$ otrajā ceturksnī un trešā ceturkšņa prognoze bija 133.95$. No 2014. gada 4. ceturkšņa līdz 2019. gada 3. ceturksnim S&P ieņēmumi par akciju pieauga 2,7% apmērā katru gadu (ierēķinot inflāciju), pārspējot kopējo ekonomikas izaugsmi par 19%.

Šogad S&P uzņēmumu darbības peļņas ir ap 11.3% - labākais rādītājs desmitgades laikā (1.8% virs vidējā rādītāja, kas ir 9.5% kopš 2010. gada). Uzņēmumu peļņa sastāda 9.8% no IKP, kas ir būtiski augstāk nekā tradicionāli 7.5%. Tas viss norāda uz neparasti augstu virsotni.

Tajā pašā laikā S&P indeksa vērtība ir pieaugusi daudz ātrāk nekā tajā iekļauto uzņēmumu peļņa. 2007. gada virsotnē investori saņēma 5.60$ par katriem 100$, ko tie iztērēja S&P akcijās. 2014. gada virsotnes laikā investori saņēma 5.40$. ŠObrīd S&P cenas/peļņas attiecība ir 23, kas nozīmē, ka investori saņem 4.30$ par katriem 100$ investētajiem dolāriem.

Tas ir par 23% mazāk nekā 2007. gada peļņas virsotnē un 20% mazāk nekā pirms pieciem gadiem.

Risks ir tajā, ka investori var pieprasīt vairāk peļņu un iespēja, ka uzņēmumi 2020. gadā varētu izpildīt šādus solījumus, ir zema, ņemot vērā, ka uzņēmumu peļņa jau atrodas pie rekordlīmeņiem. Tātad paliek maz vietas izaugsmei, bet daudz vietas lejupslīdei - līdzīgi kā 2007. un 2008. gadā.

Pastāv arī sudraba maliņa…

Par laimi ne visas ziņas ir negatīvas.

Atjautīgākajiem treideriem vajadzētu paturēt prātā, ka volatilitāte rada iespējas. Ar tādiem instrumentiem kā SP500 CFD un DJI30 CFD varat izvēlēties atvērt gan pirkšanas, gan pārdošanas pozīcijas, tādā veidā gūstot peļņu neatkarīgi no tirgus virziena - augšupejas un lejupslīdes.

Lai gan volatilitāte daļai treideru rada iespējas, svarīgi atcerēties, ka ar lielāku volatilitāti parasti pieaug arī riski, tāpēc risku pārvaldība ir ļoti svarīga.

Kamēr lielākā daļa UBS investoru apzinājās tirgū esošos riskus, 70% investoru bija pozitīvs viedoklis par savu portfeļu veiktspēju nākamajā desmitgadē.

Viņi redzēja vairākas "mega" tendences, kas varētu ietekmēt tirgus, radīt jaunas iespējas, it īpaši tehnoloģiju, veselības aprūpes un enerģijas sektoros. 88% investoru izrādīja interesi pielāgot savu investīciju portfeli šīm tendencēm.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.