​ASV NFP paceļ dolāra vērtību! Vai tas tā turpināsies?

Jūlijs 15, 2019 10:38

Amerikas Savienoto Valstu nodarbinātības dati (NFP) uzrādīja, ka 2019. gada jūnijā tika radītas 224 000 darba vietas, lai gan ekonomisti prognozēja tikai 162 000. Tā rezultātā ASV dolāra vērtība uzreiz pieauga, bet paceļas jautājums, vai tas var tā turpināties?

Šajā rakstā vairāk par to, kāpēc NFP ir svarīgākie dati mēneša kalendārā, ko jūnija nodarbinātības atskaite nozīmē tirgiem un kāpēc USD/JPY atrodamas vairākas interesantas tirdzniecības iespējas.

Kas ir ASV nodarbinātības dati NFP?

ASV Non-Farm Payroll ziņas ir zināmas arī kā NFP jeb Non-Farms. Šis skaitlis mēra izmaiņas nodarbināto cilvēku skaitā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, neskaitot lauksaimniecības nozari. NFP parasti tiek paziņots mēneša pirmajā piektdienā plkst. 15:30 (pēc Latvijas laika) un šiem datiem, kā arī citiem ekonomikas jaunumiem, iespējams sekot līdzi Admiral Markets Forex kalendārā.

NFP dati ir rūpīgi glabāts ASV Darba statistikas biroja noslēpums, jo parasti, kad šie dati tiek paziņoti, seko būtiskas svārstības finanšu tirgos. Ekonomisti, treideri un analītiķi mēģina prognozēt NFP ciparu, un tirgus dalībnieki parasti atver, aizver vai izmaina savas pozīcijas pirms un pēc NFP paziņojuma.

Ja nodarbinātības dati ir labāki, kā prognozēts, ASV dolāra vērtība parasti pieaug, bet, ja dati ir sliktāki, kā prognozēts, tad ASV dolāra vērtība parasti samazinās. Atšķirība starp prognozēto un patieso NFP ciparu spēlē milzīgu lomu tirgus svārstībās.

Kāpēc ASV NFP dati ir tik svarīgi?

Nodarbinātības dati jebkurā valstī tiek uzskatīti par ļoti svarīgiem datiem, jo tie parāda darba tirgus situāciju, kas savukārt var norādīt uz kopējās ekonomikas stāvokli. Piemēram, ja uzņēmējdarbības situācija valstī ir labvēlīga, uzņēmēji algos vairāk darbiniekus, kas nozīmē lielāku patēriņu ekonomikā un lielāku peļņu uzņēmumiem, un vēl vairāk darbiniekus, kas tiks algoti, uzņēmumiem izplešoties.

Turpretī, ja uzņēmējdarbības apstākļi nav labvēlīgi, uzņēmēji visdrīzāk nealgos jaunus darbiniekus, vai pat atlaidīs esošos, kas nozīmē mazāku patēriņu ekonomikā un vāju uzņēmumu izaugsmi, kas atspoguļojas arī vājā ekonomikas izaugsmē. Starptautiskajos finanšu tirgos investori pārvieto savu kapitālu, balstoties uz izaugsmes prognozēm, tāpēc pieaugoša nodarbinātība ir svarīgs faktors.

Tas ir tikai viens no iemesliem, kāpēc ASV NFP dati ir mēneša visgaidītākais ekonomikas datu paziņojums.

Kā tirgot ASV Non-Farm Payroll?

Jūnija NFP dati tika paziņoti 5. jūlijā 15:30. Analītiķi un ekonomisti prognozēja 162 000 jaunu darba vietu, bet patiesais skaitlis bija 224 000, kas nozīmē, ka pagājušajā mēnesī daudz vairāk cilvēku atrada darbu, nekā prognozēts.

Tā kā patiesais skaitlis pārspēja tirgus prognozes, daļa treideru un investoru steidzās veikt izmaiņas savā investīciju portfelī, ņemot vērā spēcīgo skaitli, iespējams, gaidot, ka šis trends pasaulē lielākajā ekonomikā turpināsies.

Tātad kā uz to reaģēja tirgus? Apskatīsim USD/JPY 15 minūšu grafiku (M15):

Avots: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, USD/JPY, M15. Datu diapazons no 2019. gada 4. jūlija līdz 2019. gada 8. jūlijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Augstāk redzamajā grafikā dzeltenā "kastīte" atspoguļo cenas svārstības USD/JPY uzreiz pēc NFP datu paziņošanas. Skaidri redzams, ka ziņu ietekme uz USD/JPY bija pozitīva. Tomēr, izmantojot īsus laika periodus, var labi redzēt, kas ir noticis vēsturē, bet tas nav labākais veids, kā veikt nākotnes prognozes. Vairāku laika periodu apskatīšana ir viens no veidiem, kā uzlabot savu analīzi.

Tagad apskatīsim USD/JPY četru stundu (H4) grafiku:

Avots: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, USD/JPY, H4. Datu diapazons no 2019. gada 2. aprīļa līdz 2019. gada 8. jūlijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

4H USD/JPY grafikā redzams, ka atrodamies lejupslīdes tendencē. Tomēr pēdējā laika cenas darbība uzrāda izlaušanos no šīs lejupslīdes tendences (trenda). Uz to norāda slīpā tendences līnija, virs kuras šobrīd atrodas cena. Tas nozīmē, ka pārdevēji, kuri parasti pārdeva USD/JPY, kad cena pietuvojās tendences līnijai, vairs nebija ieinteresēti to darīt, atļaujot pircējiem gūt kontroli.

Interesanti, ka šī izlaušanās notika vairākas dienas pirms NFP datu paziņošanas. Varbūt daļa treideru zināja rezultātu iepriekš? Varbūt daļa treideru negribēja turēt atvērtas pozīcijas ziņu laikā? Jebkurā gadījumā vajadzētu apskatīt vēl lielāka laika periodu, lai gūtu priekšstatu par kopējo situāciju:

Avots: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, USD/JPY, D1. Datu diapazons no 2017. gada 23. novembra līdz 2019. gada 8. jūlijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Augstāk redzamajā USD/JPY grafikā skaidri iezīmējas tirgus horizontālās svārstības, lai gan tirgus bieži uzrāda tendencei līdzīgas svārstības. Iespējams, ka viens no interesantākajiem faktoriem šajā grafikā ir zilā 20 periodu SMA līnija, virs kuras šobrīd atrodas cena. Tas nozīmē, ka pircējiem ir izdevies gūt virsroku pār pārdevējiem.

Tehniskās analīzes kombinācija ar ekonomiskajiem notikumiem var būt jaudīgs veids, kā apvienot analīzes un gūt skaidrāku priekšstatu par nākotnes svārstībām finanšu tirgos.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.