Honkongā iestājas recesija! Vai rodas arī tirdzniecības iespējas?

Decembris 03, 2019 16:04

Honkongu kādreiz dēvēja par "vārtiem uz Ķīnu" un Āzijas galveno finanšu centru. Nevaldāmie protesti un ASV-Ķīnas tirdzniecības karš ir novedis valsti dziļā recesijā, apdraudot prestižo statusu. Vairāki analītiķi un ekonomisti prognozē, ka Honkongas ekonomiskās grūtības 2020. gadā kļūs vēl smagākas.

Kādēļ Honkongā notiek protesti?

Honkonga bija Lielbritānijas kolonija līdz pat 1997. gadam. Kopš tā laika Honkonga ir daļa no Ķīnas ar unikālu modeli - "viena valsts, divas sistēmas". Sekojot šim modelim, Honkongas iedzīvotājiem saglabājas brīvība, kādu Ķīna neredzēt, kā arī augstas pakāpes autonomija.

Nesenie protesti, kuri sākās jūnijā, ir saistīti Honkongas valdības izdotu likumu, kas ļautu aizdomās turamos izdot Ķīnai. Daudzi cilvēki pauda nostāju, ka šis likums varētu kaitēt Honkongas juridiskajai neatkarībai.

Lai gan likumprojekts tika atsaukts, vardarbīgie ielu protesti turpinājās gan ar civiliedzīvotāju un policistu nāvēm, un visa pasaule vēro, kā Pekina reaģēs uz situāciju Honkongā.

Kā protesti ietekmē Honkongas ekonomiku?

Tūrisma sektors cieš īpaši smagi. Augustā ieceļotājus skaits sasniedz sliktāko līmeni kopš 2003. gada SARS krīzes.

Luksusa preču ķēde "Burberry" paziņoja, ka pārdošanas apjomi valstī ir sarukuši par vairāk kā 10%. Honkongas aviokompānija "Cathay Pacific" samazināja savas peļņas prognozes, uzsverot, ka protesti būtiski ietekmē pieprasījumu un uzņēmējdarbības organizēšanu.

Oficiālie skaitļi parāda, ka ekonomika no jūlija līdz septembrim saruka par 3,2%. Tā rezultātā ekonomiskā izaugsme ir negatīva jau divus ceturkšņus, kas ir recesijas tehniskā definīcija. Ņemot vērā, ka ekonomisti prognozēja tikai 0,6% lejupslīdi attiecīgajā periodā, patiesi dati ir ārkārtējas situācijas pazīme.

Investīciju bankas ING ekonomists, Iris Pang, prognozē, ka Honkongas ekonomika saruks visu 2020. gadu. Kādas ir potenciālās tirdzniecības iespējas šādā situācijā?

Honkongas dolārs un Hang Seng 50 indekss

Treideriem ir divi varianti, kā iesaistīties Honkongas ekonomiskajā situācijā - caur tās valūtu vai arī akciju tirgu. Turklāt akciju tirgus indeksa - Hang Seng 50 - izvēle var izrādīties daudz vienkāršāka, nekā spekulācijas ar Honkongas dolāru.

Viens no iemesliem akciju indeksa izvēlei ir fakts, ka Honkongas dolārs ir piesaistīts ASV dolāram kopš 1983. gada. Honkongas Monetārā Autoritāte (HKMA), kas ir valsts Centrālā banka, Honkongas dolāra vērtību pret ASV dolāru mēģina saglabāt konkrētā cenas koridorā - apmēram 7.8HK$ par 1 ASV dolāru.

Līdz ar to valūtas kursa svārstības var būt ļoti nemierīgas un straujas, kas labi redzams arī USD/HKD nedēļas perioda (W1) grafikā:

Avots: Admiral Markets MT5SE, USD/HKD, W1. Datu diapazons no 2011. gada 17. aprīļa līdz 2019. gada 18. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Savukārt Hang Seng 50 indekss mēra 50 lielāko Ķīnas kompāniju, kuras ir kotētas Honkongas Fondu biržā, veiktspēju, tādā veidā sniedzot iespēju citādā veidā mēģināt gūt peļņu Honkongas situācijā.

Kā tirgot Hang Seng 50 indeksu?

Ar Admiral Markets jūs varat spekulēt ar Honkongas akciju tirgus indeksu, Hang Seng 50, izmantojot CFD jeb cenu starpības līgumus. Tādā veidā treideri var atvērt gan pirkšanas, gan pārdošanas pozīcijas.

Zemāk redzams ilgtermiņa (W1) Hang Seng 50 indeksa CFD grafiks:

Avots: Admiral Markets MT5SE, HSI50, W1. Datu diapazons no 2016. gada 11. septembra līdz 2019. gada 18. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Šis grafiks izskatās daudz "tīrāks" un gludāks, salīdzinot ar Honkongas dolāra grafiku (USD/HKD). Turklāt vēstures datos redzami skaidri tirgus apstākļi un grafiskie modeļi:

Avots: Admiral Markets MT5SE, HSI50, W1. Datu diapazons no 2016. gada 11. septembra līdz 2019. gada 18. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Izmainot laika periodu, droši vien būs redzami daudz vairāk grafiskie modeļi, bet tieši šie ir svarīgi modeļi W1 grafikā. Apskatīsim Hang Seng 50 indeksa D1 laika periodu:

Avots: Admiral Markets MT5SE, HSI50, D1. Datu diapazons no 2019. gada 15. janvāra līdz 2019. gada 18. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Augstāk redzamajā D1 grafikā redzam izteiktu vājumu, kas ir pārņēmis Honkongas akciju tirgu kopš protestu sākuma 31. martā. Lai gan akciju indeksa vērtība iepriekš krita, šobrīd tā drīzāk atrodas cenas kanālā, ko raksturo zemāk norādītās līnijas:

Avots: Admiral Markets MT5SE, HSI50, D1. Datu diapazons no 2019. gada 15. janvāra līdz 2019. gada 18. novembrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Kanāls atspoguļo cenas konsolidāciju (svārstības diapazonā). Ņemot vērā pēdējā laika notikumus, cenas lejupslīdi un Honkongas Centrālās bankas procentu likmju samazināšanu līdz 2%, lai izvairītos no pagarinātas recesijas, šāda cenas attīstība kanāla ietvaros izskatās loģiski.

Valdība arī samazināja nodokļu likmes un atviegloja hipotekāro kredītu noteikumus pirmreizējiem pircējiem. Lai fiskālā rezerve ir ap 140$ miljardiem, ko varētu izmantot, lai stimulētu ekonomika, valdība pagaidām izvairās no plaša mēroga stimula programmas.

Tomēr, citējot ING ekonomistu Iris Pang: "Procentu likmes šajā ekonomikā vairs nav svarīgas. Kad ielās ir vardarbība, cilvēki nevēlas iepirkties lielveikalos, vai doties uz restorāniem."

Ja tāda ir patiesā situācija Honkongā, tad nākotnē varētu sagaidīt turpmāku ekonomikas lejupslīdi, kas ietekmētu uzņēmumu peļņu un ārvalstu investīcijas, tādā veidā atstājot negatīvu iespaidu uz Hang Seng 50 indeksu. Apskatot pēdējo grafiku, ja cena var izlauzties zem zilās līnijas, tad pastāv augsta iespējamība, ka sekos arī turpmāka lejupslīde.

Kā tirgosiet jūs?

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.