Tirgus satricina ASV un Ķīnas tirdniecības karš. Kas sekos?

Maijs 20, 2019 20:18

ASV un Ķīnas tirdzniecības attiecības ir sasniegušas vēsturiski saspringtāko līmeni. Pēc tam, kad 2017. gadā ASV sāka izmeklēšanu par Ķīnas tirdzniecības politiku, daudzi analītiķi neticēja, ka tirdzniecības sarunas varētu izvērsties tik slikti un izraisīt plašu tirgus reakciju. Tomēr pēc dažu analītiķu viedokļa, šis ir tikai sākums.

ASV un Ķīnas tirdzniecības kara īsais ceļvedis

2017. gadā ASV uzsāka izmeklēšanu par Ķīnas dažādiem "pārkāpumiem", tajā skaitā tirdzniecības politiku attiecībā uz intelektuālo īpašumu, apsūdzēja Ķīnas valdību saistībā ar "hakošanas" sponsorēšanu un iefiltrēšanos ASV uzņēmumos, lai iegūtu piekļuvi jaunām tehnoloģijām.

Kopš tā laika ASV ir trīs reizes piemērojusi ievedmuitas tarifus precēm no Ķīnas vairāk kā 250 miljardu ASV dolāru apmērā. 2018. gadā Ķīna atbildēja ar tarifiem precēm 110$ miljardu apmērā, bet abas valstis decembrī vienojās apturēt jaunu tarifu piemērošanu un turpināt tirdzniecības sarunas, kuras pa šo laiku nav uzlabojušās.

Piektdien, 10. maijā, ASV spēra nākamo soli un paaugstināja tarifus no 10% līdz 25% precēm no Ķīnas 200$ miljardu apmērā. Pēc tam prezidents Tramps piedraudēja Ķīnai, lai tā paraksta tirdzniecības līgumu, vai arī viņa otrajā termiņā tirdzniecības nosacījumi un sekas būs daudz sliktākas. Ķīna jau ir paziņojusi par lēmumu atbildēt ar tarifu palielināšanu precēm no ASV 60$ miljardu apmērā.

Tirgus reakcija uz ASV un Ķīnas tirdzniecības saspīlējumu

Saasinoties divu lielāko pasaules ekonomiku konfliktam, galveno riska aktīvu tirgi piedzīvoja lejupslīdi. Pirmdien, 13. maijā - pirmajā dienā pēc Ķīnas atbildes - "bilde" finanšu tirgos bija neglīta:

  • Dow Jones Industrial Average (DJI30) vērtība samazinājās par vairāk kā 600 punktiem - sliktākā tirdzniecības sesija kopš 3. janvāra;
  • Standard & Poor's 500 (SP500) arī piedzīvoja sliktāko dienu kopš gada sākumā, uzrādot 2,4% lejupslīdi dienas laikā.

Forex tirgū bija redzama līdzekļu plūsma "drošajās" valūtās - Japānas jēna un Šveices franks - un zeltā. Izejvielu valūtas, piemēram, Austrālijas dolārs, kuras ir cieši piesaistītas Ķīnas izaugsmei, piedzīvoja lejupslīdi līdz 4 mēnešu zemākajiem līmeņiem. Vai šīs tirgus kustības paver iespējas potenciāliem darījumiem? Noskaidrosim.

Kā tirgot biržu svārstības?

Lielākā daļa tirgus dalībnieku pēc būtības seko trendam - tas nozīmē, ka viņi tirgo trenda virzienā. Viens no vienkāršākajiem darījumu veidiem, ko apspriež daudzas tirdzniecības grāmatas, ir "pirkt zemu un pārdot augstu". Šīs sauc par "pullback" jeb atlēciena stratēģijām.

Tomēr, ņemot vērā paaugstināto tirgus volatilitāti, tirgi var acumirklī virzīties kādā virzienā, treideriem mēģinot aizvērt esošās pozīcijas, kas nenes peļņu, vai atvērt jaunas pozīcijas. Lai gan ir daudz veidu kā tirgot šādu tirgus nepastāvību, daudzi treideri dod priekšroku izlaušanās stratēģijām. Kā piemēru, aplūkosim zelta cenas grafiku:

Avots: Admiral Markets MT5SE, Zelts, D1. Datu diapazons no 2017. gada 6. decembra līdz 2019. gada 13. maijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Augstāk esošajā grafikā redzams, ka tirgus situācija bieži mainās no trenda perioda uz diapazona periodu. Iezīmētajā dzeltenajā kvadrātā redzams pēdējais zelta tirdzniecības diapazons. Cenai pārvietojoties horizontāli var noprast, ka ne pircēji, ne pārdevēji nevar gūt virsroku.

Tomēr pat tirdzniecības diapazonā, cenas svārstības var izrādīt struktūras pazīmes pirkšanas un pārdošanas aktivitātē. Piemēram, zelta stundas perioda grafiks parāda interesantu situāciju:

Avots: Admiral Markets, MT5SE, Zelts, H1. Datu diapazons no 2019. gada 22. aprīļa līdz 13. maijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Augstāk redzamajā grafikā liela daļa cenas darbības horizontālajā diapazonā ir nejauša. Tomēr pirms zelts izlauzās uz augšu, cenu svārstīgums sāka atspoguļot struktūru starp atbalsta un pretestības līnijām, kuras attēlo augošas un dilstošas melnās līnijas.

Pāreja uz drošiem aktīviem (safe-haven assets) tirdzniecības kara attīstības rezultātā palīdzēja zeltam izlauzties virs pretestības. Pēc tam, kad pirmā stundas svece noslēdzās virs pretestības līnijas, treideri varēja atvērt BUY jeb garo pozīciju, svecei noslēdzoties ap 1291$ ar stop loss ap 1282$.

Ja zelta tirgus vērtība samazinātos un tiktu aktivizēts stop loss, treideris zaudētu 9 punktus. Ja tirdzniecība notiktu ar mazāko apjomu jeb lotēm, kas būtu 0,1 lote, tad tiktu zaudēti aptuveni 90$. Savukārt ja treideris būtu turējis darījumu atvērtu līdz dienas beigām un tad to aizvērtu - rezultāts būtu 80$ peļņa. Bez tirdzniecības vienošanās tuvākajā nākotnē, kā jūs gatavojaties tirgot, pieaugot volatilitātei?

Viens no labākajiem veidiem, kā sākt, ir MetaTrader 5 tirdzniecības platformas lejupielāde, kurā var tirgot tūkstošiem dažādu finanšu instrumentu, izmantojot Admiral Markets reālo un Demo kontu.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.