Zelts martā - 83% iespēja, ka cena kritīs?

Marts 11, 2019 10:50

2018. bija aizraujošs gads zelta tirgū. Pēc 12% kritiena, salīdzinot ar gada sākuma cenu, zelts atguva savu vērtību un gadu noslēdza tikai ar 1.5% kritumu.


2018. gadā uzzinājām arī par vairākiem slepeniem darījumiem ar zelta rezervēm, kuros bija iesaistītas valstis no visas pasaules. Turcija 2018. gada aprīlī pieprasīja 220 tonnas sava zelta no ASV FRS. Ungārija, Vācija, Nīderlande un citas valsts iesniedza līdzīgus pieprasījumus.

Tomēr pēc spēcīga gada iesākuma, šajā mēnesī zelta tirgū var rasties nepatikšanas. Aplūkosim sezonālo cenu modeli šim augsti pieprasītajam metālam un veidus, kā treideri, iespējams, var nopelnīt.

Zelta sezonālās īpatnības

Vai zinājāt, ka pēdējos 5 gadus janvārī zelta ciena vienmēr ir pieaugusi?

Avots: pozitīvu mēneša cenas izmaiņu īpatsvars 2014. - 2018. gadā, SPDR Gold Shares ETF.

Augstāk redzamajā grafikā ir parādīts procentuāls mēnešu īpatsvars, kuros zelta cena mēneša sākumā bija zemāka, nekā mēneša beigās, 2014. līdz 2018. gadā. Tirgus dati ir iegūti no SDPR zelta ETF, kas ir populārs investīciju rīks gan riska ieguldījumu fondiem, gan dažādām institūcijām. Tas ir zelta ETF ar lielākajām fiziska zelta rezervēm pasaulē, un tā informācija var dot treideriem priekšrocību zelta nākotnes cenu prognozēšanā.

Iespējams, esat pamanījis marta mēnesi iepriekš minētajā grafikā. Pēdējo piecu gadu laikā tas ir bijis vissliktākais mēnesis ar tikai 17% iespēju zelta cenai noslēgt mēnesi augstāk. To var pārfrāzēt, kā 83% iespēju zelta vērtībai krist martā.

Protams, pieci gadi ir ļoti īss laika posms, lai veiktu kvalitatīvu analīzi. Tomēr, ja redzam līdzīgu situāciju arī pēdējos 10 un 15 gados, tad zinām, ka marta mēnesim ir vērts pievērst uzmanību. Paskatīsimies!

Avots: pozitīvu mēneša cenas izmaiņu īpatsvars 2009. - 2018. gadā, SPDR Gold Shares ETF.

Interesanti, ka pēdējo 10 gadu laikā, marta mēnesis vēl arvien ir pats vājākais, ja runājam par zeltu. Sakritība? Iespējams. Bet tā var būt arī būtiska tirgus analīzes sastāvdaļa. Svarīgi atcerēties, lai kas tas būtu - statistiska priekšrocība vai reāla tirdzniecības iespēja - marta mēneša zelta cenas izmaiņas nav iespējams prognozēt ar 100% precizitāti.

Tādēļ ir svarīgi to izmantot kopā ar citām fundamentālās vai tehniskās analīzes metodēm, lai gūtu plašāku priekšstatu par tirgus situāciju.

Kāpēc zelta cenā redzamas sezonālas īpatnības?

Daudzos tirgos var saskatīt sezonālas īpatnības. Tomēr preču un izejvielu tirgi, kā arī izejvielu valūtas (CAD, AUD, NZD, RUR) uzrāda spēcīgākās sezonālās tendences. Viens no iemesliem ir piedāvājuma un pieprasījuma modeļi. Piemēram, ziemā Rietumu pasaule lieto vairāk naftu, tādējādi ietekmējot pieprasījumu, savukārt vasarā Rietumu pasaule vairāk izmanto gaisa kondicionierus, tādējādi ietekmējot dabasgāzes pieprasījumu.

Šajā gadījumā, apskatot zeltu, sezonālais modelis rāda, ka laika posms no decembra līdz februārim ir vislabākie mēneši zeltam. Tas lielā mērā atkarīgs no centrālo banku un citu institūciju procesu, kad tās pārveido savu investīciju portfeli vai rezerves visam atlikušajam gadam. Iepriekš redzamajos grafikos, iespējams, pamanījāt spēcīgu sezonālu tendenci augustā - šajā periodā notiek daudz reliģiski festivāli, kas rada lielāku zelta pieprasījumu tirgū.

Dažreiz sezonālām tendencēm nav nekāda pamata, izņemot statistikas datus.

Kā tirgot zeltu ar Admiral Markets

Apskatīsim jaunāko zelta CFD grafiku, kas atspoguļo zelta cenu pret ASV dolāru.

Avots: Admiral Markets MT5SE, GOLD, mēneša grafiks. Datu diapazons no 2010. gada 1. jūlijam līdz 2019. gada 4. martam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Augstāk grafikā redzam, ka zelta cena atrodas tirdzniecības diapazonā, kas zināms arī kā konsolidācija un veidojas ķīļa grafiskā figūra. Pretestības līmenis veidojas ap jauniem cenas augstākajiem punkti, kas ir arvien zemāki. Atbalsta līmenis veidojas ap jauniem cenas zemākajiem punktiem, kas kļūst arvien augstāki. Abi līmeņi grafikā ir apzīmēti ar melnu līniju.

Treideri parasti izmanto atbalsta un pretstības līmeņus, lai atvērtu darījumus, paturot prātā, ka cena vēl kādu laiku var palikt konsolidācijas teritorijā. Vismaz līdz tam brīdim, kad tirgus "izlaužas" kādā virzienā.

Šajā gadījumā zelta cena palika konsolidācijas diapazonā un "atsitās" no pretestības līmeņa. Interesanti, ka sekojošā cenas lejupslīde sakrita ar marta sākumu, kas, kā mēs jau zinām, ir vēsturiski vājš mēnesis.

Treideriem bija iespēja atvērt īsās pārdošanas pozīciju, kad cena noslēdzās zem 20 dienu slīdošā vidējā, kā redzams zemāk grafikā:

Avots: Admiral Markets MT5SE, GOLD, dienas grafiks. Datu diapazons no 2018. gada 5 oktobra līdz 2019. gada 4. martam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Ja atvērtu pārdošanas darījumu, kad svece noslēdzās zem slīdošā vidējā, atvēršanas cena būtu 1313$ - 28. februārī. Stop loss varētu atlikt virs signāla sveces augstākā punkta - ap 1327$.

Tirdzniecībā ar mazāko iespējamo loti - 0.1 -, ja cena sasniegtu stop loss līmeni, treideris būtu zaudējis apmēram 140$. Šajā gadījuma stop loss līmenis netika sasniegts. Ja treideris būtu turējis darījumu atvērtu līdz iepriekšējam zemākajam cenas līmenim - 1302$ -, tad peļņa būtu apmēram 110$, jau nākamajā dienā - 1. martā.

Vai vēlaties eksperimentēt ar savām tirdzniecības idejās? Uzziniet, cik lielu peļņu varat sagaidīt, izmantojot mūsu tirdzniecības kalkultoru! Piedāvājam arī bezmaksas Demo kontu.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

  1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
  2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
  3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (turpmāk "Autors"), balstoties uz paša autora viedokli.
  4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
  5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
  6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
  7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
  8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.

Avatārs-Admirals
Admirals Viss vienā risinājums tēriņiem, ieguldījumiem un savu līdzekļu pārvaldībai

Vairāk nekā brokeris, Admirals ir tavu finanšu centrs, kurš piedāvā plašu finanšu produktu un pakalpojumu klāstu. Mēs esam radījuši "viss vienā" personīgo finanšu risinājumu līdzekļu ieguldījumiem, tēriņiem un pārvaldībai.