Mēs izmantojam sīkdatnes, lai dotu jums labāko iespējamo pieredzi mūsu mājas lapā. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs dodat piekrišanu izmantot sīkfailus. Lai iegūtu sīkāku informāciju un mainītu uzstādījumus, lūdzu lasiet vairāk saitē Privātuma politika.
Vairāk informācijas Akceptēt
81% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 81% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku. expand_more

Portfeļa diversifikācija un risku mazināšana tirdzniecībā

Aprīlis 01, 2020 13:16 Europe/Riga

Neraugoties uz to, ka pasaules finanšu tirgi ir savstarpēji saistīti un pie lielākām krīzēm, visticamāk, tirgus reakcija būs vienāda - normālos apstākļos, tomēr, katrs no tirgiem darbojas pēc atšķirīgiem principiem un loģikas, tāpēc cenas kustība vienā tirgū, ne obligāti, būs tāda pati, vai pretēja citā tirgū – turklāt pie viena veida notikuma, cenas kustība var atšķirties arī starp viena tirgus dažādiem instrumentiem.

Portfeļa diversifikācija un risku mazināšana finanšu instrumentu tirdzniecībā

Portfeļa diversifikācija nozīmē, ka investors, lai mazinātu iespējamos riskus savam tirdzniecības portfelim, izvēlas pēc iespējas dažādākus instrumentus investīcijām, tā mazinot riskus gadījumā, ja kādā no tirgiem notiek cenas lejupslīde vai cenas kustība pretēji izvēlētajai. Tāpēc gudri rīkojoties ar savu investīciju izvietošanu tirgū jūs variet pasargāt sevi no zaudējumiem un riskiem.

Portfeļa diversifikācija un risku mazināšana

Portfeļa diversifikācijas viens no galvenajiem uzdevumiem ir risku mazināšana, tomēr ne visus riskus ir iespējams ierobežot ar portfeļa diversifikāciju vien, tāpēc būtu lietderīgi apskatīt galvenos riska veidus un kā tos var mazināt ar portfeļa diversifikāciju.

Sistemātiskie un nesistemātiskie riski

Sistemātiskie riski pieder pie tās risku kategorijas, kas nosaka vispārēju nenoteiktību tirgū, tāpēc šo risku mazināšana ar portfeļa diversifikāciju vien, ir ierobežota vai atsevišķos gadījumos pat neiespējama (ekonomiskās un finanšu krīzes u.c.).

Nesistemātiskie riski, attiecīgi, iekļauj tos riskus kurus ir iespējams mazināt ar pareizi balansētu un diversificētu tirdzniecības un investīciju portfeli, piemēram, viena uzņēmuma, nozares, vai tirgus lejupslīdes gadījumā.

Iedomāsimies investoru, kura investīciju portfelis ir veidots tikai no uzņēmumu akcijām, izvietojot savas investīcijas plašā spektrā starp dažādu nozaru uzņēmumiem. Situācijā, ja tiek saņemtas negatīvas ziņas par kādu uzņēmumu vai sektoru, tad zaudējumi būs attiecināmi tikai uz konkrēto uzņēmumu vai sektoru portfelī, bet ne visu portfeli kopumā.

Citiem vārdiem sakot, portfelis palīdz izbalansēt zaudējumus un mazināt riskus uz portfeli kopumā, gadījumā, ja tādi rodas negatīvu ziņu rezultātā. "Liekot visas olas vienā grozā" investīciju riski tiek būtiski paaugstināti un portfeļa diversifikācija ir instruments ar kuru riski tiek mazināti.

Piemēram, iedomāsimies investoru, kurš visas savas investīcijas ir veicis, tikai, enerģijas sektora uzņēmumu akcijās. Ja Naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) pieņemtu lēmumu par naftas ražošanas apjoma palielināšanu, kas attiecīgi samazinātu naftas cenas pasaules tirgos, tas varētu radīt būtiskus riskus visam portfelim kopumā.

Pretēji, ja portfelis būtu diversificēts, tad izmaiņas enerģijas sektorā, visticamāk, ietekmētu tikai daļu no portfeļa negatīvi, bet dotu arī pozitīvu pienesumu citiem, energoietilpīgiem sektoriem portfelī.

Šī arī ir atbilde, kāpēc portfeļa diversifikācija ir tik svarīga. Portfeļa diversifikācijas stratēģijas parasti iekļauj iespējami plašu investīciju izvietošanu sektoros un dažādos finanšu instrumentos, mazinot riskus, kas būtu iespējami gadījumā, ja investīcijas tiktu veiktas tikai viena veida finanšu instrumentos vai sektoros.

Atskatoties uz 2008. gada finanšu krīzi, jebkurš portfelis, kas saturētu tikai vērtspapīrus (pārsvarā akcijas) piedzīvotu ievērojamus zaudējumus. Kā jau iepriekš minējām sistemātisku risku gadījumā, portfeļa diversifikācijai ir ierobežotas iespējas risku mazināšanā, jo krīžu gadījumos, parasti, lejupslīde notiek visos tirgos, ņemot vērā nenoteiktību un investoru uzticības mazināšanos.

Tāpēc ekonomisko un finanšu krīžu, politisko krīžu, karu, vai citu apstākļu rezultātā, ar investīciju izvietošanu dažādos instrumentos un sektoros var būt par maz, lai novērstu zaudējumus un mazinātu riskus. Viens no veidiem, lai aizsargātu savu portfeli no šāda veida riskiem, ir izmantot hežēšanas stratēģiju.

MetaTrader Supreme Edition - Admiral Markets

Vai zināji, ka Admiral Markets ir izveidojis uzlabotu MetaTrader versiju? Tagad, Jums ir iespēja veikt tirdzniecību MetaTrader 4 un MetaTrader 5 programmās, saņemot noderīgus rīkus, kas uzlabos Jūsu tirdzniecības pieredzi. Viens no noderīgākajiem rīkiem ko piedāvā MetaTrader uzlabotā versija ir korelācijas matrica, kas ļauj noteikt instrumentu cenas kustības savstarpējo korelāciju un ir noderīgs rīks Jūsu portfeļa diversifikācijai.

Lai lejupielādētu uzlaboto MetaTrader 5 Supreme edition versiju, noklikšķiniet uz zemāk redzamā banera!

Portfeļa diversifikācija investīcijām MT5

Kāpēc svarīga portfeļa diversifikācija?

Portfeļa diversifikācija ir svarīga, jo samazina nelabvēlīgas cenas kustības tirgū ietekmi uz Jūsu portfeli. Rentabilitāte, turklāt, ir iespējama tikai plānojot savas darbības ilgtermiņā. Un nav iespējams būt rentablam ilgtermiņā, nenodrošinoties pret īstermiņa riska scenārijiem. Vai portfeļa diversifikācija sniedz vēl kādas iespējas izņemot risku mazināšanu? Atbilde ir - jā!

Šeit apskatīsim trīs galvenos ieguvumus no diversifikācijas:

  • tas samazina riskus, kas saistīti ar specifiski izvēlēto instrumentu;
  • tas palielina iespēju gūt peļņu no tirgus apstākļu priekšrocībām;
  • tas nodrošina Jums vairāk tirgus signālus.

Pieņemsim, ka treiders ir izvēlējies taktiku sekot līdzi cenas kustības tendencei un tirgot, tikai, valūtu pārus EUR/USD un GBP/USD. Šādā gadījumā, pie iespējamas cenas konsolidācijas, tirdzniecības iespējas īstermiņā praktiski tiek izsmeltas. Pieņemot, ka treidera portfelis sastāv no plašāka instrumentu klāsta, arī iespējas un signāli, kas tiks saņemti no tirgus jaunu darījumu atvēršanai būs vairāk.

Dažādu aktīvu portfeļa diversifikācija

Ja esiet izvēlējies savu portfeli veidot no dažādiem finanšu instrumentiem, tad būtu jāņem vērā tie paši principi, izsverot potenciālos riskus un nelabvēlīgos scenārijus uz portfeli. Ja tirdzniecībai esiet izvēlējieties tikai preces un izejvielas, tad būtu jāmeklē iespējas portfeļa diversifikācijai, izvēloties arī citus finanšu instrumentu veidus.

Diversificējot savu investīciju portfeli, tiks mazināta iespēja būt pakļautam nelabvēlīgiem riskiem no viena vai atsevišķiem darījumiem portfelī - tātad, tiek mazināti riski kopējā portfelī. Bet kā pieņemt lēmumu par portfeļa un tajā iekļauto instrumentu diversifikāciju, jeb izvēli?

Pirmkārt, tas ir atkarīgs no katra investorā paša. Tāpēc jānoskaidro, kas ir Jūsu mērķi un ko vēlaties sasniegt.

Portfeļa diversifikācijas piemērs

Ja veidosies portfeli, kas sastāv tikai no uzņēmumu akcijām, tad izvēle varētu būt salīdzinoši vienkārša - izvēlieties uzņēmumus pēc sektora. Izvēloties tirgot tikai valūtas pārus Forex tirgū, izvēle būs daudz sarežģītāka. Diversificējot savu portfeli, kopumā, svarīgi būtu izvēlēties instrumentus kam nav pozitīva korelācija.

Izvēloties šādus valūtas pārus vai instrumentus, mēs nonākam soli tuvāk tam, ko sauc par "izbalansētu investīciju portfeli". Kā noteikt kuri finanšu instrumenti vai valūtu pāri ir ar pozitīvu, neitrālu vai negatīvu korelāciju? Šeit noderēs MetaTrader 4 un MetaTrader 5 programmu uzlabotā MetaTrader Supreme Edition versija. Tā piedāvā treideriem un investoriem korelācijas matricu.

Portfeļa diversifikācija ar korelācijas matricu

Avots: MetaTrader 4 Supreme Edition - Correlation Matrix

Valūtas pāru korelācijas matrica sniedz ieskatu par to, cik lielā mērā viena valūtas pāra cenas kustība tirgū korelē ar cita valūtas pāra cenas kustību. Tāpat, ar korelācijas matricas palīdzību ir iespējams izvēlēties laika diapazonu, kurā vēlaties apskatīt izvēlēto valūtas pāru cenu kustības korelāciju. Zemāk apskatīsim dažus no veidiem, kā korelācijas matricu izmantot diversificējot savu investīciju portfeli:

  • pirms veiciet darījumu apskatiet, kā dažādie valūtu pāri korelē attiecībā pret izvēlēto laika diapazonu investīcijai;
  • izvairieties no viena virziena tirdzniecības darījumiem ar valūtu pāriem, ar stipru un pozitīvu korelāciju;
  • izvēlieties tirdzniecībai valūtas pārus ar stipru un negatīvu vai neitrālu korelāciju;
  • nefokusējieties tikai uz vienu valūtu vai reģionu;
  • apsveriet, arī, iespēju veikt tirdzniecību dažādos laika diapazonos, tos kombinējot;
  • pēc nepieciešamības mainiet un pielāgojiet savu tirdzniecības stratēģiju.

Kopumā korelācijas matrica palīdz diversificēt Jūsu investīciju portfeli, nosakot sakarības starp izvēlētajiem instrumentiem. Piemēram, ja esiet izlēmis veikt pirkšanas darījumu valūtas pāriem AUD/GBP un NZD/USD, tad drošāk būtu portfelim izvēlēties tikai vienu no valūtas pāriem, jo negatīvu ziņu vai prognožu saņemšanas gadījumā par konkrēto reģionu vai valsti, visticamāk, mēs redzētu vērtības kritumu abām, viena reģiona, valūtām.

Tāpat būtu svarīgi pieņemt lēmumu par to, kā tiks sadalīti līdzekļi investīcijām finanšu instrumentos, kā arī, cik līdzekļi būtu nepieciešami, lai īstenotu konkrētu tirdzniecības plānu un stratēģiju (vai īstenojot vairākas tirdzniecības stratēģijas vienlaicīgi).

Lai apskatītu arī citu finanšu instrumentu savstarpējo korelāciju, variet izmantot Portfolio visualizer korelācijas matricu.

Viens no labākajiem veidiem, kā pārliecināties par tirdzniecības plāna un stratēģijas veiktspēju ir izmantot demo konta sniegtās priekšrocības.

Secinājumi par portfeļa diversifikāciju

Šajā rakstā esam apskatījuši pamatprincipus, kas būtu jāievēro diversificējot savu investīciju portfeli. Portfeļa diversifikācija ir instruments, kas var palīdzēt pasargāt portfeli no riskiem un zaudējumiem, izvēloties finanšu instrumentus ar pozitīvu, negatīvu vai neitrālu korelāciju.

Tomēr - ņemiet vērā, ka bez pienācīgas naudas un risku pārvaldības stratēģijas portfeļa diversifikācija, pati par sevi, nepasargās no zaudējumiem kopumā. Portfeļa diversifikācija ir daļa no plašākas stratēģijas un izpratnes par savu ieguldījumu aizsardzību un ir svarīgs faktors, pieņemot lēmumus par investīcijām izvēloties finanšu instrumentus.

Tirgo bez riska ar Admiral Markets

Vai zināji, ka Jums ir iespēja tirgot ar virtuālo naudu reālā tirgus apstākļos, neriskējot ar savu kapitālu? Admiral Markets piedāvā iespēju, bez maksas, izveidot demo tirdzniecības kontu, kas ļauj gan iesācējam, gan profesionālam treiderim pārbaudīt savas tirdzniecības stratēģijas reālā tirgus apstākļos, neriskējot ar savu naudu.

Izveido savu BEZMAKSAS tirdzniecības kontu jau šodien, noklikšķinot uz zemāk esošā banera!

Portfeļa diversifikācija un testi demo kontos

Cita noderīga informācija tavai izaugsmei

Par Admiral Markets

Admiral Markets ir vairākkārtējs starptautisku apbalvojumu ieguvējs, globāli regulēts Forex un CFD brokeris, kas piedāvā tirdzniecību ar vairāk kā 8000 finanšu instrumentiem, izmantojot pasaulē populārākās tirdzniecības platformas MetaTrader 4 un MetaTrader 5. Sāc tirgot jau šodien!

Atruna: Šis materiāls nesatur un nebūtu jāinterpretē kā tāds, kas satur ieguldījumu konsultācijas, ieguldījumu ieteikumus, piedāvājumus vai lūgumus veikt darījumus ar finanšu instrumentiem. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam pašreizējām vai nākotnes cenu kustībām tirgū, ņemot vērā tirgus apstākļu nepastāvību. Pirms pieņemt lēmumus par ieguldījumiem, Jums būtu jāmeklē padoms pie neatkarīgiem finanšu konsultantiem, lai pārliecinātos, ka saprotat riskus.