76% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 76% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku.

Admiral Markets Group sastāvā ir sekojošas kompānijas:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulē Austrālijas vērtspapīru un investīciju komisija (ASIC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulē Kipras vērtspapīru un biržu komisija (CySEC)
TURPINĀT

Admiral Markets AS

Regulē Igaunijas finanšu uzraudzības iestāde (EFSA)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets UK Ltd

Regulē Lielbritānijas Financial Conduct Authority (FCA)
TURPINĀT
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Uzraudzība CySEC fca

Pasaulē lielākās biržas

Vai zinājāt, ka akciju tirgus vēsture aizsākās pirms vairāk kā 500 gadiem? Sākot ar pirmsākumiem Antverpenē, Beļģijā, un sasniedzot mūsdienu fondu biržas, akciju tirdzniecība ir attīstījusies no neliela apjoma līdz masīvam vispasaules tirgum. Pasaulē tagad ir sešdesmit lielas un svarīgas fondu biržas, ar kuru infrastruktūru investori piekļūst finanšu tirgiem.

Fondu birža

Šajā rakstā piedāvājam visu nepieciešamo informāciju par to, kā strādā fondu biržas un pasaules lielāko fondu biržu vēsturi.

Kas ir fondu birža?

Birža vēsturiski ir bijusi vieta, kur pārdevēji un pircēji satiekas, lai savstarpēji tirgotos ar dažādām precēm. Mūsdienās birža tiek asociēta ar vietu, kur tiek pirkti un pārdoti finanšu instrumenti, piemēram, akcijas, obligācijas un citi vērtspapīri.

Sākotnēji birža bija fiziska ēka, kurā treideri varēja satikties viens ar otru, skaļi kliedzot savus piedāvājumus, kā tas bieži tiek attēlots filmās. Tomēr tehnoloģiju attīstības rezultātā lielākā daļa fondu biržu ir pārgājušas uz elektronisku tirdzniecību, kas treideriem piedāvā vieglāku un ātrāku piekļuvi starptautiskajiem finanšu tirgiem.

Pasaules sešdesmit lielāko fondu biržu kopējā vērtība pašlaik ir aptuveni 69$ triljoni. Vairāk kā 93% šīs vērtības ir sadalīta starp trim kontinentiem: Ziemeļameriku, Āziju un Eiropu. Vienīgā birža Latvijas teritorijā ir AS Nasdaq Riga.

Astoņas svarīgākās pasaules fondu biržas:

  1. Ņujorkas Fondu birža
  2. NASDAQ Fondu birža
  3. Londonas Fondu birža
  4. Amsterdamas Fondu birža
  5. Xetra/Börse Frankfurtes Fondu birža
  6. Varšavas Fondu birža
  7. Tokijas Fondu birža
  8. Honkongas Fondu birža

Bet pirms pievēršamies pasaulē lielākajām fondu biržām, īss ieskats vienīgajā oficiālajā fondu biržā Latvijas teritorijā - AS Nasdaq Riga:

Rīgas Fondu birža

Rīgas Fondu birža (pazīstama arī kā AS Nasdaq Riga un NASDAQ OMX Riga) tika dibināta 1993. gada decembrī. Pirmā tirdzniecības sesija norisinājās 1995. gada jūlijā un 1998. gadā Rīgas birža uzsāka sadarbību ar Tallinas, Viļņas un Ziemeļvalstu biržām ar mērķi paplašināt ārvalstu investoru piekļuvi Latvijas vērtspapīru tirgum. Pamatojoties uz 2019. gada jūnija datiem, Rīgas Fondu biržas kopējā kapitalizācija ir zem 7‎€ miljardiem.

Rīgas Fondu biržā ir kotēti tādi pazīstami uzņēmumi kā Grindeks, Tallink Group, Latvijas balzams un Olainfarm. Arī Admiral Markets AS obligācijas ir kotētas Rīgas Fondu biržā!

Ņujorkas Fondu birža

Ņujorkas Fondu birža (NYSE), iespējams, ir pasaulē vispopulārākā birža ar tās slaveno 09:30 atvēršanās zvanu, kuru pārraida pa TV un prezentē vadošās biznesa personības vai slavenības. Ar iesauku "The Big Board" jeb lielā tāfele fondu birža tika dibināta 1817. gadā, bet darbību uzsāka tikai 1963. gadā ar vārdu NYSE. Galvenā mītne (HQ) atrodas Volstrītā 11, Manhetenā, Ņujorkā. 1978. gadā NYSE ēka tika atzīta par valsts nozīmes apskates objektu.

Pēc tādiem vēsturiskiem notikumiem kā 1929. gada Volstrītas krīze un "Melnā otrdiena" 1987. gadā, Ņujorkas Fondu birža ir saglabājusi pirmo vieto tirgus kapitalizācijas ziņā kopš 1. Pasaules kara beigām, pārspējot Londonas Fondu biržu, kura iepriekš ieņēma pirmo vietu.

2018. gada janvārī Ņujorkas Fondu biržas tirgus kapitalizācija bija 30 triljoni un tā ir mājvieta vairāk kā 2300 uzņēmumiem ar biržā kotētām akcijām. Šie uzņēmumi pārstāv vairākus sektorus, piemēram, finanses, patērētāju preces, veselības aprūpe un enerģija. Dažas no fondu biržas slavenākajām kompānijām: Bank of America, Disney un Exxon Mobil.

NASDAQ Fondu birža

NASDAQ Fondu birža apzīmē "National Assocation of Securities Dealers Automated Quotations" (Nacionālā vērtspapīru tirgotāju automatizēto kotāciju asociācija) un tā ir pasaules otrā lielākā fondu birža, pamatojoties uz tirgus kapitalizāciju. Arī NASDAQ atrodas Ņujorkā, Taimskvērā. 1971. gadā to dibināja NASD (Nacionāla vērtspapīru tirgotāju asociācija) un tā ir pirmā šāda veida fondu birža.

Tā vietā, lai izmantotu tradicionālo metodi, kad treideri tirdzniecības zālēs kliedz savus pirkšanas un pārdošanas piedāvājumus, NASDAQ Fondu birža strādā, izmantojot tikai datorus un telefonus. Tas padarīja NASDAQ par pasaules pirmo elektronisko fondu biržu un tagad tā specializējas tikai tehnoloģiju uzņēmumu sfērā.

Pēc Bostonas un Filadelfijas fondu biržu iegādes savos agrīnajos gados, NASDAQ birža 2018. gada sākumā sasniedza 10$ triljonu tirgus kapitalizāciju. Fondu biržā tagad ir kotētas vairāk kā 3800 kompānijas, kuras visas ir atzītas par piederošām tehnoloģiju sektoram, piemēram, Apple, Facebook, Google (tagad jau Alphabet) un Starbucks. Populārais un labi zināmais NASDAQ 100 indekss tiek izmantots, lai izvērtētu biržas veiktspēju, kā arī tehnoloģiju sektora kopējo veiktspēju.

Londonas Fondu birža

Londonas Fondu birža (LSE) oriģināli aizsākās 1698. gadā kā avīze, kurā tika publicētas tirgus cenas. 1801. tika atvieglota akciju pirkšana un pārdošana, padarot to par vienu no vecākajām biržām pasaulē. Tā bija lielākā fondu birža pasaulē līdz 1. Pasaules kara beigām, kad pirmo vietu pārņēma Ņujorkas Fondu birža.

Londonas Fondu biržā, kura atrodas Paternostera skvērā, Londonā, tiek kotētas vairāk kā 3000 kompānijas no vairāk kā 70 valstīm, padarot to par lielāko fondu biržu Eiropā, sesto lielāko fondu biržu pasaulē un fondu biržu ar visvairāk starptautiskām kompānijām.

2018. gada sākumā kopējā tirgus kapitalizācija pietuvojās 5$ triljoniem. LSE birža, kura pēc apvienošanās ar Borsa Italiana 2007. gadā tagad pieder Londonas Fondu biržas grupai, ir mājvieta FTSE 100 indeksam. Šajā indeksā ir iekļautas Londonas Fondu biržas 100 lielākās kompānijas, pamatojoties uz tirgus kapitalizāciju, piemēram, naftas gigants BP, banku gigants HSBC, telekomunikāciju gigants Vodafone un vēl vairāk.

Amsterdamas Fondu birža un Euronext

Amsterdamas Fondu birža (AEX) tika dibināta 1602. gadā un galvenokārt bija preču nevis vērtspapīru birža. Neskatoties uz to, tajā tika kotēta pasaulē pirmā starptautiskā kompānija, kura emitēja akcijas: Holandiešu Austrumindijas kompānija (the Dutch East India Trading Company). Amsterdamas Fondu birža tiek uzskatīta par vecāko biržu pasaulē, kas joprojām darbojas.

1997. gadā Amsterdamas Fondu birža apvienojās ar Eiropas opciju biržu (EOE). Tas deva pamatu plaši lietotajam AEX akciju tirgus indeksam. 2000. gada septembrī birža apvienojās arī ar Briseles Fondu biržu un Parīzes Fondu biržu, kā rezultātē tika radīta Euronext Fondu birža.

Jaunizveidotā Euronext birža tagad ir viena no lielākajām biržām Eiropā ar vairāk kā 1300 kotētiem uzņēmumiem, 2018. gadā sasniedzot gandrīz 4$ triljonus tirgus kapitalizāciju. Euronext Fondu birža ir mājvieta ne tikai AEX 25 akciju indeksam (25 lielākās Euronext Amsterdam kotētās kompānijas), bet arī CAC 40 indeksam (40 lielākās Euronext Parīzes biržas kompānijas) un BEL 20 akciju indeksam (20 lielākās kompānijas, kas kotētas Euronext Briseles Fondu biržā).

Tādējādi Euronext Fondu birža ir mājvieta vairākām Eiropas slavenākajām kompānijām, piemēram, Air France KLM, Heineken un Renault.

Xetra/Börse Frankfurtes Fondu birža

Xetra/Börse Frankfurtes Fondu birža ir lielākā no Vācijas septiņām fondu biržām un pieder Deutsche Börse AG grupai. Birža sākotnēji tika radīta 1585. gadā, lai tirgotu valūtas. Mūsdienās, pateicoties elektroniskās tirdzniecības iespējām, birža piedāvā pilnībā elektronisku akciju tirdzniecību.

Kopš 1993. gada, kad īpašumtiesību kontroli pārņēma Deutsche Börse AG grupa, Frankfurtes Fondu birža darbojās divās vietās: Xetra un Börse Frankfurt. Xetra ir domāts Vācijas akciju tirdzniecībai un ir mājvieta slavenajam DAX 30 indeksam (30 lielākās Xetra Frankfurtes Fondu biržas kompānijas). Börse Frankfurt ir tirdzniecības vieta privātiem investoriem, kurā piedāvā vairāk kā miljons Vācijas akciju vērtspapīru, kuru tirdzniecību pārvalda speciālisti.

Tirgo DAX30 ar Admiral Markets

Vai jūtat iedvesmu uzsākt tirdzniecību? Varbūt jau esat aizrautīgs treideris, bet, lai kā arī būtu, Admiral Markets piedāvā plašu klāstu ar dažādiem instrumentiem un konkurētspējīgiem sprediem. Viens no tiem - DAX30 indekss!

DAX30

2018. gadā Franfurtes Fondu biržas kopējā kapitalizācija sasniedza 2$ triljonus, ierindojot to pasaules lielāko fondu biržu desmitniekā. Lielākā daļa kotēto uzņēmumu ir no Vācijas un citām eirozonas valstīm. Fondu biržā ir iekļauti tādi pazīstami Vācijas uzņēmumi kā Adidas, BMW un Volkswagen.

Varšavas Fondu birža

Varšavas Fondu birža (WSE) ir daudz jaunāka nekā tās konkurenti. Dibināta 1991. gadā, Polijā, fondu birža paver iespējas elektroniski tirgot akcijas un obligācijas. Šobrīd tā ir Austrumeiropas lielākā fondu biržā, kurā ir kotēti 3000 dažādi instrumenti un tirgus kapitalizācija 2017. gadā bija ap 450$ miljardiem.

2008. gadā "Financial Times" Varšavas Fondu biržu atzina par "attīstītu attīstības valstu" fondu biržu, bet 2017. gadā biržas statuss tika paaugstināts uz "attīstītu tirgu" biržu. Varšavas Fondu birža ir mājvieta WIG 20 indeksam (20 lielākie uzņēmumi, kuri ir kotēti Varšavas Fondu biržā).

Iespējams, ka interesantākais fakts par Varšavas Fondu biržu ir tas, ka 1991. gada 12. aprīlī tā tika radīta sadarbībā ar Polijas Finanšu ministriju, kurai vēl arvien pieder 35% no fondu biržas akcijām.

Tokijas Fondu birža

Tokijas Fondu birža (TSE) ir Japānas lielākā fondu birža, kura dibināta 1878. gadā. Pēc 2. Pasaules kara fondu birža piedzīvoja dažādas pārmaiņas un ir zināma kā Japānas biržu grupa. Grupa tika izveidota 2013. gadā, kad Tokijas Fondu birža apvienojās ar Osakas vērtspapīru fondu biržu.

Ar vairāk kā 3500 kotētiem uzņēmumiem un 5$ triljonu tirgus kapitalizāciju 2016. gadā, Tokijas Fondu birža ir trešā lielākā fondu birža pasaulē.

Interesanti, ka 1989. gadā Japānas akciju tirdzniecība sastādīja 45% no pasaules akciju tirgu apjoma. Lai gan šobrīd Ziemeļamerikas akciju tirgu apjomi ir vislielākie pasaulē, Tokijas Fondu biržā vēl arvien atrodas vairāki no pasaulē lielākajiem publiski tirgotajiem uzņēmumiem, piemēram, Toyota Motor Corp un Sony.

Pasaulē atzītais un plaši pazīstamais Japānas 225 indekss jeb Nikkei 225 indekss ir Tokijas Fondu biržas etalons.

Honkongas Fondu birža

Pirmā oficiālā Honkongas Fondu birža tika dibināta 1891. gadā, un to sauca Honkongas akciju brokeru asociācija. 1914. gadā to pārsauca par Honkongas Fondu biržu. Lai gan 1921. gadā akciju brokeru asociācija radīja vēl vienu fondu biržu, abas biržas apvienojas, radot Honkongas Fondu biržu, kura pēc 2. Pasaules kara 1947. gadā kļuva par valsts galveno fondu biržu.

Uzņēmumi, kuri ir kotēti Honkongas Fondu biržā, pārsvarā atrodas Honkongā un to akcijas ir kotētas Honkongas dolāros (HKD). Šī ir viena no Āzijas lielākajām biržām ar vairāk kā 2100 kotētām kompānijām 2017. gada beigās. 2018. gadā Honkongas Fondu birža pārsniedza 4$ triljonu tirgus kapitalizāciju, padarot to par piekto lielāko fondu biržu pasaulē.

Hang Seng indekss ir galvenais etalonindekss Honkongas Fondu biržā, kurš sastāv no daudzām bankām un apdrošināšanas kompānijam, kuras savu darbību veic Ķīnā. Neskatoties uz to, 10. vietu indeksā ieņem Ķīnas interneta uzņēmumus Tencent Holdings. Jāpiezīmē, ka 20 lielākie Honkongas Fondu biržas uzņēmumi veido lielāko daļu no kopējās biržas tirgus kapitalizācijas.

Secinājumi - fondu biržas

Finanšu tirgi pastāv jau ļoti ilgu laiku, bet par vienu no atskaites punktiem varētu uzskatīt Holandiešu Austrumindijas kompānijas dibināšanu 17. gs. sākumā. Tas bija pirmais uzņēmums pasaulē, kurš izdeva akcijas un emitēja obligācijas, piesaistot līdzekļus no valsts iedzīvotājiem.

Investīcijas uzņēmumos, akcijās un obligācijās vēsturiski ir uzskatāms par vienu no labākajiem veidiem, kā uzkrāt un pavairot savus līdzekļus. Arī Admiral Markets piedāvā investīcijas akcijās caur Invest.MT5 kontu vai arī tirdzniecību ar akciju CFD (cenu starpības līgumi) caur citiem tirdzniecības kontiem.

Invest.MT5

Pilnveidot savas zināšanas

Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Šis materiāls nav uzskatāms par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu. Tā kā apstākļi laika gaitā var mainīties, šāda tirgus analīze nevar tikt uzskatīta par uzticamu indikatoru šī brīža un nākotnes sniegumam. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.