76% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 76% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku.

Admiral Markets Group sastāvā ir sekojošas kompānijas:

Admiral Markets Pty Ltd

Regulē Austrālijas vērtspapīru un investīciju komisija (ASIC)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets Cyprus Ltd

Regulē Kipras vērtspapīru un biržu komisija (CySEC)
TURPINĀT

Admiral Markets AS

Regulē Igaunijas finanšu uzraudzības iestāde (EFSA)
Mājaslapa pieejama tikai angļu valodā
TURPINĀT

Admiral Markets UK Ltd

Regulē Lielbritānijas Financial Conduct Authority (FCA)
TURPINĀT
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Piezīme: aizverot šo logu neizvēloties kompāniju, jūs piekrītat turpināt ar FCA (Lielbritānija) regulāciju.
Uzraudzība CySEC fca

Akciju indeksi

Vai zinājāt, ka investēt pasaulē populārākajos akciju indeksos un indeksu fondos mūsdienās var jebkurš cilvēks ar piekļuvi internetam? Tas vairs nav tirgus tikai milzīgiem investoriem, pensiju fondiem vai institucionālajiem investoriem, bet arī salīdzinoši maza kapitāla investoriem un treideriem. S&P500, DAX30 un FTSE100 ir tikai daži no populārākajiem indeksiem, kurus var gan pirkt, gan pārdot.

Akciju indeksi

Šajā rakstā vairāk par:

 • Kas ir akciju indeksi?
 • Akciju salīdzinājums ar akciju indeksiem
 • Akciju indeksu CFD un fjūčeri
 • Kas ir indeksu fondi?
 • Indeksu CFD un ETF CFD tirdzniecība

Kas ir akciju indeksi?

Lielākā daļa treideru pārzina galveno pasaules akciju indeksu nosaukumus un saīsinājumus, bet varbūt ne visi apzinās, ka tos var tirgot arī kā CFD. Patiesībā akciju indeksu CFD var ne tikai analizēt, bet tos var arī pirkt un pārdot tāpat kā akcijas.

Kas ir akciju indekss?

Akciju indekss atspoguļo vienas akciju grupas vērtību un parāda šī konkrētā akciju indeksa kopējo, pašreizējo un vēsturisko veiktspēju. Ekonomisti, politiķi un analītiķi izmanto akciju indeksus, lai saprastu, cik labi darbojas finanšu tirgi un uzņēmumi šajos tirgos. Bieži vien akciju indekss ir kā ekonomikas barometrs. Jāpiezīmē arī, ka uzņēmumu svars indeksā ir atšķirīgs, piemēram:

 • S&P 500 akciju indeksā Microsoft "sver" ap 4,3%, Amazon ap 2,9%, bet Coca-Cola ap 0,8%.

Indeksu piemēri

Indeksi parāda atlasīto akciju grupas kopējo veiktspēju:

 • pēc valsts: piemēram, Vācijas indekss DAX 30;
 • pēc grupas: piemēram, ASV S&P500, kurā iekļauti 500 lielākie ASV uzņēmumi;
 • pēc nozares: piemēram, NASDAQ indekss, kas pārstāv tehnoloģiju nozares uzņēmumu akcijas.

Piemēram, ja NASDAQ indeksa cena pieaug vai samazinās, varam gūt informāciju par visu NASDAQ indeksā iekļauto uzņēmumu kopējo veiktspēju. Pieaugot akciju indeksa cenai, pieaug arī indeksa kopējā kapitalizācija. Tas pats ir spēkā tad, kad akciju indeksa cena samazinās, kas nozīmē, ka indeksa kopējā vērtība krītas.

Tomēr akciju indeksa virziens nenozīmē, ka visas indeksā iekļautās akcijas virzās uz augšu vai uz leju. Visu akciju vērtības vidējais rādītājs var paaugstināties, kamēr daļa indeksā iekļauto akciju vērtība palielinās, bet citu akciju vērtība samazinās. Tas pats ir spēkā arī akciju indeksa lejupslīdes dienā, kad vairumam akciju vērtība krītas, kamēr citu akciju vērtība pieaug. Tomēr daži akciju indeksi ir vairāk populāri nekā citi.

Pirms apskatām populārākos akciju indeksus, piedāvājam apmeklēt bezmaksas ievadsemināru un uzzināt vairāk par finanšu instrumentu tirdzniecību, MetaTrader platformu un investīciju pakalpojumiem, kurus Admiral Markets sniedz jau 18 gadus!


Populārākie akciju indeksi

Pasaulē ir daudz un dažādi akciju indeksi, bet daži noteikti tiek tirgoti vairāk nekā citi. Tie ir ASV, Eiropas un Āzijas akciju indeksi:

Populārākie ASV akciju indeksi:

 1. DJIA: Dow Jones Industrial Average indekss
 2. S&P 500: Standard and Poor`s indekss
 3. NQ100: NASDAQ indekss - 100 lielākie ASV nefinanšu uzņēmumi

Populārākie Eiropas akciju indeksi:

 1. DAX 30: Vācijas 30 lielāko uzņēmumu akciju indekss
 2. FTSE 100: Lielbritānijas 100 lielāko uzņēmumu akciju indekss
 3. CAC 40: Francijas 40 lielāko uzņēmumu akciju indekss
 4. STOXX 50: Eirozonas 50 lielāko un likvīdāko uzņēmumu akciju indekss

Populārākie Āzijas akciju indeksi:

 1. Nikkei 225: Japānas 225 lielāko uzņēmumu akciju indekss
 2. HSI 50: 50 Honkongas biržā tirgoto akciju indekss

Pasaulē ir daudz vairāk akciju indeksu, piemēram, Itālijas IT 40, Spānijas ES 35, Nīderlandes AEX 25 un Austrālijas ASX 200, un vēl daudzi citi, bet iepriekš minētos deviņus indeksus bieži uzskata par svarīgākajiem. Visi šie akciju indeksi ir pieredzējuši krasas cenu izmaiņas - gan kāpumus, gan kritums.

Šie kāpumu un kritumu cikli atkārtojas visā akciju indeksu vēsturē un dažkārt var būt ļoti spēcīgi. Piemēram, Dow Jones indekss - visā tā vēsturē šis akciju indekss ir regulāri un pakāpeniski palielinājies, taču ir bijuši gadi un pat desmitgades, kad tas ir piedzīvojis milzīgu izaugsmi. Tāpat ir bijušas arī nedēļas, mēneši un gadi, kad akciju indeksa cena būtiski samazinājās.

Apskatīsim dažus galvenos akciju tirgus notikumus:

 • 1929. gada Volstrītas tirgus sabrukums: sabrukumu izraisīja spekulatīvs burbulis akciju tirgū. Akciju tirgus lejupslīde ilga četrus gadus un aizsāka vispasaules ekonomisko krīzi, kas plašāk zināma kā Lielā depresija. DJIA indekss pirmskrīzes līmeni sasniedza tikai pēc apmēram 25 gadiem.
 • 1987. gada Melnā pirmdiena: DJIA vienā dienā zaudēja 22,61% vērtības, un tas joprojām ir lielākais reģistrētais kritums vienā tirdzniecības dienā. Nav skaidru iemeslu tam, kas izraisīja pēkšņo sabrukumu, taču viens no faktoriem varēja būt automatizētā tirdzniecība.
 • 2000. gada Dot-com burbulis: no 1995. līdz 2000. gadam strauji attīstījās tehnoloģiju uzņēmumu akciju cenas, un spekulatīvs burbulis sprāga 2000. gadā.
 • 2008. gada "Globālā finanšu krīze" jeb globālā finanšu lejupslīde: ASV finanšu sistēma gandrīz sabruka, jo bankas un citas finanšu iestādes saskārās ar lielām problēmām, kuras radīja nekustamo īpašumu tirgus burbulis un slikti kredīti.
 • Tirgus kāpums kopš 2008. gada: kopš Globālās finanšu krīzes akciju tirgi ir sasnieguši daudz augstākus līmeņus. Šobrīd ASV piedzīvo vēsturiski ilgāko ekonomiskās izaugsmes periodu.

Zemāk redzamajā grafikā ar A līniju attēlots tirgus kritums 2008. gadā un nākamās desmitgades izaugsmi atspoguļo B līnija. Spēcīgais "buļļu" tirgus pieaug jau vairāk kā 10 gadus un nesen ir izveidojies jauns augstākais cenas līmenis - 27404$. Tā kā ASV politiskā situācija ir ļoti sarežģīta un visa pasaule piedzīvo ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos, akciju indeksi pagaidām nespēj turpināt augšupeju.

Trīs iemesli, kas pašreizējā pasaules kontekstā ietekmē akciju indeksu cenu:

 • Centrālās bankas samazina procentu likmes un aizņemšanās izmaksas kļūst zemākas.
 • ASV tirdzniecības karš ar Ķīnu un citām valstīm ietekmē pasaules ekonomisko situāciju un izaugsmes rādītājus.
 • Obligācijas piedāvā labāku kapitāla atdevi kā akcijas, jo procentu likmes visu laiku krīt, palielinot agrāk pirkto obligāciju cenu.

S&P 500Avots: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, DJI30, MN - mēneša perioda sveču grafiks. Datu diapazons no 2005. gada 1. novembra līdz 2019. gada 2. oktobrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju.

Akciju indeksu CFD

Tā kā akciju indeksus nevar iegādāties tāpat kā akcijas, jo nav viena konkrēta uzņēmuma, bet gan vairāku uzņēmumu akciju apkopojums, tam ir paredzēti speciāli fondi, piemēram, ETF (Biržā tirgotie fondi), vai arī atvasināti finanšu instrumenti, piemēram, CFD (cenu starpības līgumi). Visi akciju indeksu tirdzniecībai paredzētie instrumenti atspoguļo pamata standarta/etalona (benchmark) vērtību.

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā tirgot akciju indeksus, ir ar CFD. Tirdzniecības kontu varat atvērt sākot no 200€ kapitāla un izmantojot kredītplecu, atvērt lielākas pozīcijas par savu kapitālu. Jāņem vērā, ka kredītplecs palielina gan potenciālo peļņu, gan zaudējums, tāpēc pastiprināti jāpievērš uzmanība risku pārvaldībai, vai arī jāatver samērīgas pozīcijas.

Galvenās CFD tirdzniecības izmaksas sastāda spreds - atšķirība starp pirkšanas un pārdošanas cenu. Pirkšanas pozīciju peļņai klāt nāks arī daļa dividenžu, bet pārdošanās pozīcijām tas būs mīnus. Turot CFD ilgtermiņā, jāņem vērā arī SWAP izmaksas (kas dažos gadījumos var būt arī peļņa), tāpēc ilgtermiņa investoriem piemērotāki varētu būt Fjūčeru CFD.

Akciju indeksu fjūčeru CFD

Admiral Markets UK Ltd 2019. gadā sāka piedāvāt arī akciju indeksu fjūčeru CFD, kuru būtiskāka atšķirība tā, ka nav SWAP izmaksu. Tādā veidā ilgtermiņa investoriem tiek būtiski samazinātas izmaksas. Indeksu fjūčeru CFD ir pieejami populārākajiem indeksiem, piemēram:

Indeksu fondi

Par indeksu fondiem parasti sauc kopfondus vai ETF (Biržā tirgotos fondus), kuri ir veidoti tā, lai sekotu līdzi konkrētā aktīva/etalona cenai. Indeksu fondi ir populāra izvēle institucionālo fondu un pensiju fondu vidū, jo tos uzskata par drošiem miljardu vērtām investīcijām, taču tiem nāk klāt arī papildu administrēšanas izmaksas. Daži no Admiral Markets pieejamajiem ETF CFD instrumentiem:

 • iShares Core S&P 500 - IVV
 • iShares Core DAX UCITS - EXS1
 • SPDR EURO STOXX 50 - FEZ

Kāpēc tirgot akciju indeksus, nevis akcijas?

Informāciju, ko sniedz akciju indekss un indeksa cenas grafiks, var izmantot dažādiem mērķiem. Apkoposim galvenos veidus, kā treideri izmanto cenas informāciju no akciju indeksa grafika:

 • Analizē, lai saprastu tendences un indeksa tirgus modeļus.
 • Tirgo akciju indeksu CFD.
 • Hedžē citus tirdzniecības darījumus (nepieciešama liela pieredze).

Akciju indeksu CFD piedāvā arī citas priekšrocības, piemēram:

 • Nav riska, kas saistīts ar specifisku akciju iegādi.
 • CFD var tirgot ar kredītplecu, kas nozīmē, ka darījuma atvēršanai jums nepieciešama tikai neliela daļa tirdzniecības kapitāla.
 • CFD var tirgot gan garās (BUY), gan īsās (SELL) pozīcijas.
 • Akciju indeksu CFD var tirgot gandrīz visu diennakti, nevis tikai attiecīgās biržas darba laikā.

Jāņem vērā, ka treideris faktiski netirgo tieši NASDAQ vai kādu no citiem akciju indeksiem, bet gan akciju indeksa cenu starpības līgumu (CFD). Akciju indeksu CFD tirdzniecība ir populāra gan individuālo, gan institucionālo treideru vidū, jo indeksi piedāvā treideriem pastāvīgu cenu svārstīgumu, apjomu un veidu, kā piedalīties atsevišķu akciju cenu kustībā, izmantojot vienu CFD.

Labāk ir atvērt īso pozīciju ar CFD (gan akciju CFD, gan indeksu CFD), nekā atvērt īso pozīciju ar atsevišķu akciju, jo riska pārvaldības parametri, piemēram, stop loss, ir vienkārši īstenojami CFD tirdzniecības ietvaros. Riska ierobežošana tirdzniecībā ir svarīgs riska pārvaldības instruments.

Akciju indeksu CFD priekšrocības, salīdzinot ar opcijām vai fjūčeriem

CFD tirdzniecība piedāvā treideriem vienkāršu veidu, kā tirgot finanšu tirgos. Treideri var vienkārši atvērt garo vai īsu pozīciju un aizvērt šo pozīciju pēc saviem ieskatiem (izmantojot stop loss vai take profit orderi, vai aizverot pozīciju par tekošo tirgus cenu). Opciju un nākotnes līgumu tirdzniecība ir sarežģītāka nekā indeksu CFD tirdzniecība, lai gan tie visi ir atvasinātie finanšu instrumenti.

Kāpēc tā?

Pirmkārt, opcijas un nākotnes līgumi ir darījumi ar ierobežotu darbības laiku. Indeksu opcijām ir dažādi stili, piemēram, Eiropas un Amerikas stili, kas nosaka laiku, kad var izlietot opciju. Eiropas stila opcijas var tikt izmantotas tikai līguma beigu datumā, bet Amerikas opcijas var tikt izmantotas jebkurā laikā.

Otrkārt, visvienkāršākās opciju stratēģijas paredz indeksa pirkšanas vai pārdošanas opciju iegādi, kamēr progresīvākas stratēģijas var kļūt ļoti sarežģītas. Šīs stratēģijas ir daudz sarežģītākas nekā vienkārša tirdzniecība, kas balstīta uz cenu kāpumiem un kritumiem, un stratēģijām, kuras analizē diagrammas un izmanto tehnisko analīzi.

CFD tirdzniecība ir vienkāršs process, salīdzinot ar nākotnes darījumu un opciju tirdzniecību, un arī apguves process ir īsāks. Treideri var uzlabot savas prasmes un zināšanas, izmantojot tiešsaistes kursus, piemēram, Forex 101 kursu, kā arī ar rakstus un pamācības, kas ir pieejami internetā. Piedāvājam arī tiešsaistes vebinārus, kuros izskaidroti tirdzniecības pamati, tirdzniecības stratēģijas un tehnisko indikatoru profesionāls pielietojums.

Labākā platforma akciju indeksu CFD tirdzniecībai?

DAX30Avots: Admiral Markets MetaTader 5 Supreme Edition, DAX30 CFD, W1. Datu diapazons no 2019. gada 31. maija līdz 2019. gada 15. oktobrim. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Daudz noderīgu rīku akciju indeksu un akciju CFD tirdzniecībai tiešsaistē piedāvā MetaTrader Supreme Edition (SE) spraudnisMetaTrader 4 un MetaTrader 5 tirdzniecības platformām, kas piedāvā plašu finanšu instrumentu klāstu, tostarp Forex, izejvielu, akciju, obligāciju un par kriptovalūtu CFD. Daži brokeri iet vēl soli tālāk un piedāvā savus pielāgotos palīgrīkus papildus MT4 un MT5 standarta funkcijām. Supreme Edition piedāvā plašu ekskluzīvu palīgrīku klāstu, tostarp:

 • mini termināli;
 • tirdzniecības termināli;
 • globālā noskaņojuma spraudni (widget);
 • indikatoru komplektu (Renko grafiki un Keltner kanāls);
 • "tiku" grafika tirdzniecības termināli;
 • mini-grafikus.

MTSE

Pilnveidojat savas zināšanas

Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Šis materiāls nav uzskatāms par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu. Tā kā apstākļi laika gaitā var mainīties, šāda tirgus analīze nevar tikt uzskatīta par uzticamu indikatoru šī brīža un nākotnes sniegumam. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.