Mēs izmantojam sīkdatnes, lai dotu jums labāko iespējamo pieredzi mūsu mājas lapā. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs dodat piekrišanu izmantot sīkfailus. Lai iegūtu sīkāku informāciju un mainītu uzstādījumus, lūdzu lasiet vairāk saitē Privātuma politika.
Vairāk informācijas Akceptēt
79% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 79% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku. expand_more

Kas ir ETF?

Kas ir ETF un kāpēc mūsdienās investori arvien biežāk izvēlas ETF? Kādas ir ETF priekšrocības un trūkumi? Kuri ir ETF ar lielāko potenciālu? ETF ar un bez kredītpleca? Atbildes uz šiem un vēl vairāk jautājumiem:

ETF

Kas ir ETF?

Biržā tirgotie fondi (Exchange-traded funds - ETF) ir vērtspapīri, kuri atspoguļo indeksu, izejvielu, valūtu, obligāciju vai citu aktīvu groza cenas dinamiku un ar brokeru kompāniju vai biržu starpniecību ETF ir iespējams gan pirkt, gan pārdot. Šiem fondiem pieder attiecīgais aktīvs un tas tiek sadalīts daļās, kuras tiek tirgotas kā parastas akcijas akciju biržās.

ETF vērtspapīru struktūra ļauj atvērt īsās pārdošanas jeb SELL pozīcijas, sniedz iespēju atsevišķās valstīs nemaksāt īstermiņa kapitāla pieauguma nodokli, kā arī palielināt pirktspēju ar kredītplecu.

Biržā tirgotie fondi ir salīdzinoši nesen radīti finanšu produkti, kurus aizvien vairāk pieprasa investori ar nelielu investīciju kapitālu. ETF piemīt daudz priekšrocību un biržā tirgotie fondi var būt lielisks veids kā sasniegt savus investīciju mērķus.

ETF tika ieviesti 1993. gadā un sākotnēji tie bija plaši pazīstami ar "ticker" simbolu jeb slīdrāža saīsinājumu SPY (Spiders), kurš kļuva par visvairāk tirgoto ETF vēsturē. ASV biržās ir pieejami gandrīz 1000 ETF produkti ar kopējo kapitalizāciju ap 1 triljonu ASV dolāru. Admiral Markets piedāvā iespēju tirgot vairāk kā tūkstotis reālu akciju un ETF, kā arī vairāk kā 300 ETF CFD. Uzzini vairāk par Invest.MT5 kontu!

Kas ir ETF tirdzniecība?

Tāpat kā biržā kotētu uzņēmumu akcijas, ETF var tikt pirkti un pārdoti biržas darba laikā, un tiem ir savs "ticker" simbols. Atšķirībā no uzņēmumu akcijām, biržā tirgotu fondu akciju skaits ik dienas var mainīties, jaunu akciju izdošanas vai esošo akciju izpirkšanas rezultātā.

Biržā tirgoto fondu cenu nosaka pamatā esošo vērtspapīru vērtība, ņemot vērā ETF tehnisko iespēju emitēt un izpirkt akcijas. Tā kā biržā tirgoti fondi tika radīti privātiem investoriem, institucionāli investori tāpat pārvalda ETF instrumentu likviditāti un funkcionalitāti, pērkot un pārdodot to vienības.

ETF cenai novirzoties no pamatā esošā vērtspapīra vērtības, institūcijas izmanto arbitrāžas sistēmu, ar kuras palīdzību, ''spēlējot'' uz ETF daļu skaitu, palielina vai samazina ETF cenu. Biržā tirgotie fondi var būt izcila investīciju izvēle, jo:

 1. tos var tiešsaistē pirkt un pārdot, tāpat kā akcijas;
 2. tiem ir zemas administrēšanas izmaksas;
 3. to popularitāte strauji aug.

ETF tirdzniecības priekšrocības

 • Nodokļu optimizācija: investori var efektīvāk pārvaldīt kapitāla pieauguma nodokļa maksājumus.
 • Mazākas izmaksas: lai gan administrēšanas izmaksu parasti nav, brokera komisija tāpat var tikt piemērota.
 • Pērc un pārdod jebkurā dienas laikā: darījumi ar ETF var tikt veikti arī pēc tirgus slēgšanas.
 • Tirdzniecības darījumi: tā kā ETF tiek tirgoti līdzīgi akcijām, investori var izvietot dažādus tirdzniecības orderus, kas nav pieejami, tirgojot kopfondus (limit orders, stop-loss orders, buy-on-margin orders u.c.).
 • Zemāks risks: biržā tirgoto fondu investīciju risks jeb beta risks ir sadalīts starp vairākiem aktīviem nevis vienu uzņēmumu.

ETF tirdzniecības trūkumi

 • Norēķinu kavēšanās: ETF pārdošanas gadījumā norēķins var ilgt divas dienas un, tehniski, tas nozīmē, ka investora līdzekļi līdz divām dienām var nebūt pieejami atkārtotai investēšanai.
 • Likviditātes trūkums: dažiem biržā tirgotiem fondiem ir augstāks spreds, jo tie nav ļoti populāri, kas nozīmē, ka darījumu izmaksas varētu būt paaugstinātas, kaut gan to pašu varētu teikt par mazu, reti tirgotu kompāniju akcijām.
 • Neatbilstības arbitrāžā: lai gan ETF cenas samērā labi seko līdzi pamata aktīvu cenām, var pastāvēt nesakritības.
 • Tirdzniecības izmaksas: ja investīcijas ir retas vai ar mazu apjomu, investējot tieši konkrētajā pamata aktīvā, iespējams panākt mazākas izmaksas.

CFD vai ETF?

Kā strādā CFD? Cenu starpības līgums ir augsta riska produkts ar kredītplecu, kamēr biržās tirgotie fondi parasti ir piesaistīta pamatā esošam aktīvam un tiek uzskatīti par zema riska investīcijām. Kā tieši strādā ETF? Biržā tirgotie fondi ir veids, kā efektīvi un ar zemām izmaksām investēt specifiskos tirgos.

Piemēram, Austrālijas akciju vai Austrālijas fiksēto ienākumu ETF ir piesaistīti akciju indeksiem, sniedzot diversifikācijas iespējas jebkuram investīciju portfelim. Šos piesaistītos aktīvus investora vārdā tur ārējs īpašuma pārvaldītājs, tādā veidā samazinot darījuma partnera risku (counterparty risk).

Piemēram, ja ASX indeksa vērtība pieaug vai samazinās par 15%, tad ETF vērtība, kurš ir piesaistīts ASX, arī pieaugs vai samazināsies par 15%.

ETF tiek uzskatīti par zemu izmaksu investīcijām, jo pastāv tikai maza pārvaldības maksa. Nav arī nekādu izmaksu, kuras saistītas ar līdzekļu aizņemšanos, jo ETF parasti tiek tirgoti bez kredītpleca (protams, var arī izmantot kredītplecu, ja runa ir par ETF CFD). Atšķirībā no CFD, kuriem vajadzēs ķīlu un tiks piemērota SWAP izmaksa, ETF ir piesaistīts pamatā esošajam aktīvam bez papildu izmaksām.

Aktīvā tirdzniecība (CFD) un pasīvās investīcijas (ETF)

CFD parasti tiek pielietoti, ja treideris vai investors vēlas izmantot kredītpleca efektu: iespēja palielināt peļņu un arī zaudējumus padara CFD par riskantāku instrumentu.

Viena no CFD tirdzniecības alternatīvām ir ETF un tie ir vairāk piemēroti investoriem, kuri vēlas gūt peļņu pasīvi, parasti nopērkot un turot pozīcijas ilgāku laiku. ETF tiek tirgoti arī fondu biržās (akciju tirgū), kas nozīmē, ka tajos var investēt tāpat kā biržā kotētos uzņēmumos. CFD turpretī ir lielisks veids, kā investēt plašāks spektra tirgus aktīvos, izmantojot brokera kontu.

Kā izvēlēties labāko finanšu instrumenti brokeri Latvijā?

Salīdzinot ar ETF, būtiska CFD priekšrocība ir arī iespēja konkrēto aktīvu pārdot, nemaz to iepriekš neiegādājoties, tādā veidā gūstot peļņu arī no cenas lejupslīdes.

Tā kā CFD ir augsta riska atvasināts finanšu instruments, kas parasti tiek tirgots īsākos termiņos (no vienas dienas līdz nedēļai, varbūt pat mazliet ilgāk), tie ir vairāk piemēroti īstermiņa stratēģijām. Izmantojot CFD, iespējams arī hedžēt savas ETF investīcijas, bet otrādāk gan tas nestrādā.

Viena no lielākajām atšķirībām starp ETF un CFD: ETF parasti tiek izmantoti ilgtermiņa investīcijām, bet CFD īstermiņa spekulācijām.

Admiral Markets

ETF tirdzniecība ar kredītplecu

Atsaucoties uz Investopedia, biržā tirgotie fondi var izmantot finanšu instrumentu atvasinājumus un parāda kapitālu, lai palielinātu pamata indeksa ienesīgumu. Šie fondi tiecas uzturēt konstantu kredītpleca attiecību investīcijas laika posmā, piemēram, 2:1 vai 3:1. Izmantojot iepriekšminēto, šādi fondi palielina pamata aktīva ienesīgumu.

Nedrīkst aizmirst, ka daži ETF var radīt nevēlamus rezultātus, ja tiek turēti pārāk ilgu laika posmu. Ņemot vērā šo fondu matemātiskās īpatnības, ilgtermiņa sniegums var nesakrist ar pamata aktīvu, it īpaši to ETF fondu, kuri ir radīti inversi sekot aktīviem, piemēram, ProShares short VIX ETF (SVXY). Uzsākot ETF tirdzniecību ir pilnīgi normāli pieļaut mazas kļūdas, tās gadās arī profesionāliem treideriem.

Vissvarīgākais ir saglabāt kontroli. Lielākā daļa sekmīgu ETF treideru ir stipra mentālā disciplīna darīt visu, kas iespējams savos spēkos, un ļaut ienesīgākajām pozīcijām pelnīt vairāk, tajā pašā laikā nekad neriskējot ar vairāk kā 5%-10%, it īpaši, ja tirgi ir nemierīgi. Pastāv arī ETF tirdzniecības sistēmas un ETF swing tirdzniecības stratēģijas, piemēram, swing trading jeb cenas kustības cikla tirdzniecība, asset allocation jeb aktīvu sadale un dažādas hedžēšanas stratēģijas.

Labākie ETF CFD tirdzniecībai 2019. gadā

Lai pilnvērtīgi nodarbotos ar ETF CFD tirdzniecību, nepieciešams analizēt konkrēto ETF un tā pārstāvēto sektoru. Nav vienotas atbildes par to, kuri ir labākie ETF CFD.

Augstāka riska instrumenti var likties pievilcīgi jaunākiem investoriem, jo viņiem vēl ir laiks veidot savu labklājību ar dažādiem ienākumiem, bet, iespējams, ETF CFD nav labākais instruments vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuri vairāk ir ieinteresēti procentuālā peļņā no aktīva bāzes.

Tāpēc finanšu instrumenta izvēle ir atkarīga arī no personas riska apetītes. Tā kā ETF tirgi ir ļoti plaši un nemitīgi izplešas, galvenajiem fondiem ir priekšrocības kā ilgtermiņa investīcijām. Zemāk minēsim ETF, kurus uzskata par labākajiem vairāku aktīvu klasēs.

Labākie izejvielu ETF 2019

Zelta un sudraba ETF

Investīcijas zeltā un sudrabā vienmēr ir bijusi laba izvēle augstas inflācijas apstākļos. Daļa ETF ir piesaistīti fiziskām zelta rezervēm un tie ir pieejami jebkuram investoram.

Labākā izvēle profesionāliem treideriem varētu būt SPDR Gold Shares (GLD), jo tas ir ļoti likvīds un ar zemākām izmaksām, kuras saistītas ar spredu. Ilgtermiņa investoriem piemērotāks varētu būt iShares Gold Trust (IAU), jo tā ikgadējais pārvaldības izmaksu procents ir par 15 bāzes punktiem zemāks kā GLD.

Nekustamo īpašumu tirgus ETF

Nekustamo īpašumu investori var izmantot diversifikācijas priekšrocības, kuras sniedz plašs klāsts REIT (juridiska persona, kura attīsta, vai pārvalda, nekustamos īpašumus ar mērķi gūt peļņu). Pastāv vairāku veidu REIT, piemēram, dzīvojamās ēkas, komercīpašumi (veselības aprūpes iestādes, viesnīcas, biroji), rūpnieciskie un hipotekārie REIT.

Saskaņā ar likumu, REIT fondiem no ar nodokli apliekamās peļņas katru gadu investoriem jāatgriež vismaz 90% dividenžu veidā. REIT ASV regulē SEC (Vērtspapīru un biržas darījumu komisija). Investori var iegādāties arī ETF, kuri piesaistīti vienam vai vairākiem REIT.

Ja apsverat domu investēt REIT, šeit ir daži no populārākajiem:

Labākie Vanguard ETF 2019

Vanguard ir otrais lielākais ETF pārvaldītājs ASV ar aktīviem vairāk kā 1$ triljona vērtībā. Lielākais ETF pārvaldītājs pasaulē ir BlackRock iShares. Neskatoties uz to, Vanguard ETF izvēle ir salīdzinoši limitēta, bet pietiekami liela, lai būtu grūti izvēlēties labāko Vanguard ETF.

Vanguard FTSE attīstītu tirgu ETF (VEA) ir viens no ETF, kuru būtu vērts aplūkot, jo 2017. gadā tas pievienoja jaunus aktīvus 17,46$ miljardu vērtībā. Tā kā attīstītu valstu akciju tirgu cena, salīdzinot ar S&P 500, ir zema, investoriem varētu atkal rasties interese par VEA. Saskaņā ar Investopedia, VEA aktīvu grozā ir apmēram 3900 akcijas no 24 valstīm.

Labākie izaugsmes ETF

Par izaugsmes ETF uzskata tos, kuriem piemīt izaugsmes īpašības, strauji pieaugoši pārdošanas apjomi un relatīvi augsta cenas/peļņas (price-to-earnings) proporcija.

Labākie dividenžu ETF

Investori mēdz meklēt arī ETF ar augstākajām dividendēm un izvēle ir ļoti plaša. Tomēr jāatgādina, ka uzņēmuma dividenžu vēsture var būt tikai informatīva un nevar tikt lietota kā vienīgais avots nākotnes dividenžu prognozēm. Investoriem, kuri meklē stabilas dividendes, vajadzētu pievērst uzmanību:

Mākslīgā intelekta ETF

Mākslīgais intelekts ir datorzinātnes nozare, kas koncentrējas uz "gudru" mašīnu radīšanu, kuras varētu strādāt un pieņemt lēmumus līdzīgi kā cilvēki. Amazon, Tesla Motors, Apple un Alphabet ir uzņēmumi, kuri iegulda lielas summas mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās nozarēs. Būtu vērts apskatīt:

Citi ETF ar izaugsmes potenciālu

Piedāvājam sarakstu ar citiem ETF no dažādām nozarēm, piemēram, finanšu, veselības aprūpes, enerģijas, aviācijas un aizsardzības. Pastāv uzskats, ka šiem ETF ir lielas izaugsmes potenciāls.

Secinājumi - ETF

ETF strauji kļūst par arvien populārāku finanšu instrumentu, un tam ir pamatojums: tas ir ērtāks un izdevīgāks investīciju veids ar zemākām izmaksām. Vai nu tās ir investīcijas zeltā, akciju indeksos vai nekustamajā īpašumā, ar ETF varat investēt gandrīz jebkurā ekonomikas sektorā.

Admiral Markets piedāvā ne tikai ETF CFD tirdzniecību, bet arī akciju un ETF tirdzniecību Invest.MT5 kontā. 15 lielākās pasaules biržas un vairāki tūkstoši akciju un ETF - tas viss jaudīgajā multi-aktīvu platformā MetaTrader 5!

Admiral invest

Pilnveidojat savas zināšanas

Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Šis materiāls nav uzskatāms par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu. Tā kā apstākļi laika gaitā var mainīties, šāda tirgus analīze nevar tikt uzskatīta par uzticamu indikatoru šī brīža un nākotnes sniegumam. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.