Mēs izmantojam sīkdatnes, lai dotu jums labāko iespējamo pieredzi mūsu mājas lapā. Turpinot pārlūkot šo vietni, jūs dodat piekrišanu izmantot sīkfailus. Lai iegūtu sīkāku informāciju un mainītu uzstādījumus, lūdzu lasiet vairāk saitē Privātuma politika.
Vairāk informācijas Akceptēt
79% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. CFD ir sarežģīti finanšu instrumenti un tiem ir augsts risks attiecībā uz strauju naudas zaudēšanu sviras finansējuma dēļ. 79% no Admiral Markets UK Ltd. privātajiem ieguldītājiem savos kontos zaudē naudu, veicot CFD tirdzniecību. Jums būtu jāapsver tas, vai izprotat, kā CFD darbojas, un vai jūs varat atļauties uzņemties augsto naudas zaudēšanas risku. expand_more

Nafta, WTI un BRENT

Nafta un naftas produkti ir viena no 21. gadsimta pieprasītākajām precēm un viens no galvenajiem enerģijas avotiem. Šajā rakstā vairāk par naftas etaloniem (WTI un BRENT), OPEC un naftas rezervēm, naftas cenu un WTI/BRENT spredu.

Nafta

Kas ir nafta?

Nafta ir melns, degošs šķidrums, kas sastāv no ogļūdeņražiem un citiem piemaisījumiem. Mūsdienās nafta ir viens no svarīgākajiem enerģijas ieguves avotiem un naftas produkti mums visapkārt atrodas dažādos veidos, piemēram, kosmētikas, kontaktlēcu, plastmasas maisiņu u.c. ikdienišķu lietu sastāvā, bet ne katrs zina, ka nafta finanšu tirgos un pasaulē nav viens, konkrēts produkts, bet to vērtē pēc tādiem parametriem kā blīvums, sēra saturs, ūdens saturs u.c.

Šādi etaloni ir vajadzīgi, lai naftas pircēji un pārdevēji, kā arī treideri, varētu viegli noteikt naftas cenu pēc tās kvalitātes un atrašanās vietas. Trīs populārākie naftas etaloni ir WTI (West Texas Intermediate), BRENT un Dubai Crude, bet šajā rakstā tiks aplūkotas atšķirības starp WTI un BRENT.

Kas ir WTI un BRENT?

WTI jeb ASV vieglo jēlnaftu iegūst Amerikas Savienoto Valstu naftas laukos, galvenokārt Teksasā, Luiziānā un Ziemeļdakotā, savukārt BRENT jeb Ziemeļjūras vieglo jēlnaftu iegūst Ziemeļjūras naftas laukos. Lai gan pašreiz BRENT ir dārgāks par WTI, esošais cenu spreds regulāri svārstās un to ietekmē pieprasījuma/piedāvājuma likumsakarības un ģeopolitiskie notikumi.

Abi jēlnaftas etaloni pieder pie vieglās un saldās naftas un tie ir ideāli degvielas izgatavošanai. BRENT naftas cenai piesaistīta ir arī nafta, kas iegūta Āfrikā, Eiropā un Tuvojas Austrumos.

Viegla? Salda? Etalonu fiziskās un ķīmiskās īpašības, atšķirības.

Viens no svarīgākajiem naftas parametriem ir naftas blīvums, kas iedala naftu 3 grupās – vieglā, vidējā un smagā nafta. Vieglā nafta ir visdārgākā, jo tā satur vairāk vieglo frakciju (dīzeļdegviela, benzīns), kuras mēs kārojam iegūt, savukārt smagā nafta satur mazāk vieglo frakciju un ir lētāka.

Varētu teikt, ka pastāv inversa korelācija starp naftas blīvumu un cenu - vieglāka nafta ir dārgāka, bet smagāka nafta ir lētāka. Naftas blīvumu parasti mēra kilogramos uz kubikmetra (kg/m3), bet Amerikā to mēra pēc API (Amerikas Petrolejas Institūts) grādiem.

Viens no faktoriem, kas ietekmē naftas blīvumu ir sēra koncentrācija. Nafta pēc sēra koncentrācijas tiek iedalīta 3 kategorijās:

 • Salda jeb nafta ar zemu sēra saturu (līdz 0.5%)
 • Vidēji salda, vidēja skāba jeb nafta ar vidēju sēra saturu (0.51-2%)
 • Skāba jeb nafta ar augstu sēra saturu (virs 2%)

Augsts sēra saturs naftā nozīmē arī augstāku sēra saturu galaproduktos, kas pastiprina vides piesārņojumu. Sēra koncentrāciju ir iespējams samazināt, bet tas rada papildu izmaksas un šādas naftas pārstrāde ir tehnoloģiski sarežģīts process. Arī starp sēra saturu un naftas cenu pastāv inversa korelācija:

 • jo zemāka ir sēra koncentrācija, jo augstāka ir naftas cena.

Nafta tiek vērtēta arī pēc tādiem parametriem kā parafīna saturs, ūdens saturs un minerālu saturs. Naftas sastāvā esošais parafīns pasliktina naftas produktu kvalitāti, ūdens sarežģī pārstrādes procesu un sāļi bojā ražošanas aprīkojumu, tāpēc nafta ar zemāku šo vielu saturu ir dārgāka.

WTI un BRENT etaloniem ir atšķirīgi sēra saturi, bet abas naftas sauc par saldām. WTI satur 0.24% sēra, bet BRENT 0.37%. Tieši sēra satura dēļ, WTI ir piemērotāka benzīna ražošanai, savukārt BRENT dīzeļdegvielas ražošanai. Abi naftas etaloni ir pieskaitāmi pie vieglās naftas, respektīvi 39.6 un 38 grādi pēc API skalas (vērtības virs 10 nozīmē, ka šķidrums ir vieglāks par ūdeni).

Lai gan normālos tirgus apstākļos WTI jēlnaftas cenai vajadzētu būt augstākai (2018. gada vasarā WTI cena bija apmēram 1$ augstāka kā BRENT), jo tā ir vieglāka un ar mazāku sēra saturu nekā BRENT jēlnafta, tās cena ir par gandrīz 10 ASV dolāriem zemāka, bet kāpēc?

Naftas cena

Par vienu no cenu atšķirības iemesliem uzskata ASV slānekļa naftas revolūciju. Tieši šis tehnoloģiskais solis palīdzēja Amerikai atkal kļūt par pasaules vadošo naftas ražošanas valsti. Amerikas slānekļa nafta ir vēl labāka pārstrādei, jo tai ir vairāk API grādu un vēl zemāks sēra saturs nekā WTI.

Tā kā Amerikāņu pārstrādes rūpnīcas nebija pielāgotas tik augstvērtīgam naftas produktam un attiecīgās izmaiņas prasītu milzīgas investīcijas, kā arī līdz 2015. gadam ASV darbojās 40 gadus ilgs jēlnaftas eksporta liegums, galvenajā ASV jēlnaftas noliktavā Kušingā, Oklahomā, pārprodukcijas rezultātā radās milzīgi WTI krājumi, kurus nebija iespējams izmantot, kas savukārt izraisīja pieaugošu atšķirību starp WTI un BRENT cenām.

WTI naftaAvots: Admiral Markets MetaTrader 5, #WTI, nedēļas grafiks. Datu diapazons no 2006. gada 24. decembra līdz 2019. gada 14. jūnijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Horizontālie līmeņi abos grafikos: 27,50; 50; 75; 100; 147,50.

BRENT naftaAvots: Admiral Markets MetaTrader 5, #BRENT, nedēļas grafiks. Datu diapazons no 2006. gada 24. decembra līdz 2019. gada 14. jūnijam. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pagātnes dati negarantē nākotnes veiktspēju!

Kā redzams grafikos, abi naftas etaloni augstāko cenu sasniedza 2008. gada vidū, bet finanšu recesijas rezultātā, samazinoties ekonomikas aktivitātei un pieprasījumam pēc naftas, samazinājās arī cena. Pēdējo 15 gadu zemāko līmeni abi jēlnaftas tipi sasniedza 2016. gada sākumā. Interesanti, ka augstākā un zemākā cena abiem etaloniem ir gandrīz vienāda, bet cenu spreds (cenu atšķirība) dažbrīd pārsniedz 20$.

WTI un BRENT jēlnaftas etalonu spredu ietekmē ģeopolitiskās situācijas izmaiņas, jo atšķirībā no WTI jēlnaftas, kas pārsvarā tiek tirgota Amerikas Savienoto Valstu robežās, BRENT jēlnaftu kā etalonu lieto gandrīz visa pārējā pasaule un tās cenu vairāk ietekmē ģeopolitiski notikumi, laikapstākļi un izmaiņas valstu vai starptautiskajās regulās. Arābu pavasara laikā, 2011. gadā, cenu spreds sasniedza pat 25$ atzīmi.

Bailes par Suecas kanāla slēgšanu, Irānas naftas eksporta apjomu samazināšanās, Lībijas krīze un citi notikumi ietekmēja BRENT cenu, atstājot mazāku ietekmi uz WTI cenu. Tāpēc treideriem un tirgus dalībniekiem, kas nodarbojas ar WTI jēlnaftas tirdzniecību, svarīgs ir piedāvājums/pieprasījums ASV, bet tiem, kas tirgo BRENT jēlnaftu, svarīgāka ir ģeopolitiskā situācija un notikumi Tuvajos Austrumos.

Līdz šīs desmitgades sākumam cenu spreds bija minimāls, bet šobrīd no 10$ atzīmes tas varētu gan palielināties, gan samazināties. Palielināties, jo ģeopolitiskā situācija Tuvajos Austrumos var saasināties, bet samazināties, jo ASV eksporta lieguma atcelšana jau tāpat samazināja spredu, un, ASV palielinot WTI jēlnaftas eksporta daudzumus, tas varētu samazināties vēl vairāk.

Jāņem vērā, ka WTI jēlnafta pārsvarā tiek iegūta ASV iekšzemē, tāpēc salīdzinājumā ar BRENT, cenā jāierēķina transportēšanas izmaksas, jo BRENT jēlnafta jau uzreiz pēc ieguves var tikt ar tankkuģi aizvesta uz galamērķi.

Akcijas un ETF

Pasaules naftas rezerves

Šis ir to valstu saraksts, kurām ir pierādītas naftas rezerves. Pierādītās rezerves ir tie naftas krājumi, kurus, analizējot ģeoloģiskos un inženiertehniskos datus, ar augstu ticamības pakāpi var uzskatīt par komerciāli iegūstamiem pašreizējos ekonomiskajos apstākļos.

Statistikas dati var kļūdīties, un dažādi avoti (OPEC, CIA World Factbook un naftas kompānijas) sniedz dažādu informāciju. Atšķirības rodas no dažādiem naftas etaloniem, dažādām aplēsēm, kas var ietvert vai neietvert slānekļa naftu, naftas smiltis un dabasgāzes šķidrumus.

Tā kā pierādītās rezerves ietver naftu, kas ir iegūstama pašreizējos ekonomiskajos apstākļos, valstis var piedzīvot pierādīto rezervju pieaugumu, kad iepriekš ekonomiski neapgūstamas rezerves kļūst ekonomiski izdevīgas. Piemēram, Kanādas pierādītās rezerves pēkšņi palielinājās 2003. gadā, kad Albertas naftas smiltis tika pasludinātas par ekonomiski rentablām. Līdzīgi pieauga arī Venecuēlas pierādītās rezerves, kad Orinoco smagā nafta tika atzīti par ekonomiski rentablu.

15 valstis ar pasaulē lielākajiem naftas krājumiem:

 1. Venecuēla - 303 miljardi barelu;
 2. Saūda Arābija - 266 miljardi barelu;
 3. Kanāda - 167 miljardi barelu;
 4. Irāna - 156 miljardi barelu;
 5. Irāka - 147 miljardi barelu;
 6. Kuveita - 102 miljardi barelu;
 7. Apvienotie Arābu Emirāti - 98 miljardi barelu;
 8. Krievija - 80 miljardi barelu;
 9. Lībija - 48 miljardi barelu;
 10. Amerikas Savienotās Valstis - 39 miljardi barelu;
 11. Nigērija - 36 miljardi barelu;
 12. Kazahstāna - 30 miljardi barelu;
 13. Ķīna - 26 miljardi barelu;
 14. Katāra - 25 miljardi barelu;
 15. Brazīlija - 13 miljardi barelu.

Avots: ASV EIA (Enerģētikas informācijas pārvalde) 2019.

Venecuēla ir saraksta augšgalā, bet pat dabas resursu bagātība nav glābusi valsti no ekonomiskās un humanitārās krīzes.

Nafta un OPEC

Liela loma naftas tirgū ir arī naftas ražotāju kartelim OPEC, kura sastāvā ir 14 valstis (Saūda Arābija, Irāka, Irāna, Venecuēla u.c.). OPEC kontrolē aptuveni 35% pasaules naftas tirgus piedāvājuma un apmēram 80% no pierādītajām pasaules naftas rezervēm. OPEC tika radīts 1960. gadā, Bagdādē, un kopš 1965. gada tā galvenais birojs atrodas Vīnē, Austrijā.

Kopā ar vēl 10 valstīm (Krieviju, Kazahstānu, Meksiku u.c.) tika izveidots OPEC+ jeb "Vīnes grupa" un šī organizācija kontrolē aptuveni 55% pasaules naftas tirgus piedāvājuma un 90% pierādīto naftas krājumu. OPEC un OPEC+ lēmumi, dalībvalstu neparedzamie politiskie režīmi un ražošanas apjomu izmaiņas ietekmē gan naftas cenu, gan WTI un BRENT spredu.

Naftas cenas ietekme uz pasaules ekonomiku un atsevišķām valstīm ir ļoti plaša. Zemākas naftas cenas parasti asociējas ar mazākiem izdevumiem patērētājiem un valstīm, kuras importē naftu, bet zemāku peļņu naftas ieguves uzņēmumiem un valstīm, kuru budžets galvenokārt sastāv no naftas eksporta ienākumiem. WTI/BRENT spredu mēdz uzskatīt arī par ģeopolitiskās situācijas mērinstrumentu - jo lielāks spreds, jo satraucošāka ir ģeopolitiskā situācija.

Secinājumi - Nafta, OPEC un WTI/BRENT spreds

Galvenās naftas etalonu atšķirības ir ieguves reģions, kvalitāte, cena un ģeopolitisku notikumu ietekme. WTI jēlnafta ir augstvērtīgāka, to iegūst Amerikas Savienotajās Valstīs un ilgu laiku tas ir bijis galvenais etalons naftas tirgū, bet mūsdienās pēc BRENT jēlnaftas etalona kotē 60% pasaulē apgrozītās naftas un tā cena ir gandrīz 10$ augstāka, lai gan kvalitāte ir zemāka.

Iespējams, Amerikai var izdoties šo trendu mainīt ar pieaugošiem ražošanas apjomiem, infrastruktūras projektiem un eksportu, bet tikmēr WTI un BRENT cenu atšķirība sniedz informāciju par piedāvājuma/pieprasījuma elastību un investoru viedokli par ģeopolitisko situāciju.

Tirgo naftu ar Admiral Markets!

#WTI un #BRENT ir finanšu instrumenti, kuri pieejami tirdzniecībai arī pie Admiral Markets! Neaizmirstiet arī par uzlaboto MetaTrader 5 Supreme Edition versiju - papildu indikatori, papildu padomnieki (EA), Mini Terminal, Renko sveces un vēl vairāk!

Admiral Markets

Pilnveidojat savas zināšanas

Par Admiral Markets

Admiral Markets investīciju uzņēmumi, kuri darbojas zem Admiral Markets preču zīmes, ir vadošie tiešsaistes finanšu instrumentu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēji un piedāvā Forex, indeksu, izejvielu, akciju, obligāciju un kriptovalūtu CFD tirdzniecības investīciju pakalpojumus.

Atruna: Sniegtie dati satur papildu informāciju attiecībā uz analīzi, prognozēm vai citiem datiem vai informāciju (turpmāk "analīzi"), kas publiskota Admiral Markets mājaslapā. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, lūdzu, pievērsiet uzmanību sekojošam:

 1. Analītika publicēta tikai informatīviem mērķiem nav uzskatāma par personīgu piedāvājumu, ieteikumu vai aicinājumu pirkt vai pārdot jebkuru finanšu instrumentu.
 2. Jebkuru investīciju lēmumu klients veic pats. Admiral Markets nav uzskatāms par atbildīgu jebkuru zaudējumu gadījumā, neskatoties uz to, vai lēmums ir vai nav balstīts uz analītiku.
 3. Jebkuru šādu analītiku sagatavo neatkarīgs analītiķis (Ričards Laudurgs, Mārketinga menedžeris, turpmāk "Autors"), balstoties uz autora viedokli.
 4. Lai nodrošinātu klienta interešu aizstāvību, Admiral Markets apstiprinājusi attiecīgas iekšējās procedūras, lai novērstu un pārvaldītu interešu konfliktus.
 5. Lai nodrošinātu analītikas avotu uzticamību, tiek izmantoti visi iespējamie saprātīgie līdzekļi, lai nodrošinātu, ka visi analītikas avoti ir uzticami un visa informācija ir pilnīga, Admiral Markets negarantē šādas analītikas pareizību vai pilnību. Jebkuri minētie skaitļi saistīti ar pagātnes rezultātiem u nav attiecināmi uz nākotnes rezultātiem.
 6. Analītikas rezultāti nav uztverami kā garantija no Admiral Markets puses, ka klientam būtu jāgūst peļņa no šīm stratēģijām, vai ar tām saistītie zaudējumi būtu ierobežoti.
 7. Jebkurš vēsturisks sniegums, kas norādīts šajā publikācijā, nav uzskatāms kā garantija no Admiral Markets puses jebkādam turpmākam sniegumam. Finanšu instrumenta vērtība var gan pieaugt, gan sarukt, un šīs vērtības saglabāšana netiek garantēta.
 8. Analītikā iekļautās prognozes var tikt pakļautas papildus maksai, nodokļiem vai citām izmaksām, atkarībā no publikācijas. Admiral Markets sniegto pakalpojumu izcenojumi ir publiski pieejami Admiral Markets mājaslapā.

Kredītpleca produkti (tajā skaitā cenu starpības līgumi) ir spekulatīvas dabas un var radīt gan peļņu, gan zaudējumus. Pirms investīciju lēmumu pieņemšanas, aicinām konsultēties ar neatkarīgu finanšu padomnieku, lai pārliecinātos, ka izprotat saistītos riskus.